AOPK ČR: Zbytky Liechsteinovy chaty z národní přírodní rezervace Králický Sněžník definitivně zmizely

25.09.2021 11:16 | Tisková zpráva

Bylo odvezeno více než čtyři sta tun různých hmot – od betonu, přes železo, ocel, sklo, cihly, směsné komunální odpady až po nebezpečné materiály obsahující azbest.

AOPK ČR: Zbytky Liechsteinovy chaty z národní přírodní rezervace Králický Sněžník definitivně zmizely
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Po původní chatě tu zůstala jako připomínka jen nízká zídka, nechybí ani odpočinkové místo pro návštěvníky či informační tabule o zdejší historii a výjimečné přírodovědné hodnotě území.

„Konečně se podařilo šetrně zlikvidovat skládku stavebního odpadu, která do národní přírodní rezervace opravdu nepatřila. Abychom zamezili poškození zdejší přírody, používal se pro transport odpadu vrtulník, který přesun veškerého odpadu k odvoznímu místu vzdálenému necelé 2 km zvládl prakticky v řádu hodin. V tomto období také odvezly poslední zbytky vyřezené borovice kleče z hřebene Jeseníků,“ konstatuje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Liechsteinova chata byla vybudována v letech 1906–1912. Její nejlepší časy se datují do období před 2. světovou válkou, pak začala kvůli špatné údržbě chátrat a v roce 1971 byla stržena. Více než 400 tun odpadu leželo uprostřed jednoho našich nejcennějších biotopů -  v tzv. subalpinském bezlesí, kde své útočiště nachází například celá řada vzácných druhů rostlin. Před zahájením prací byly ze staveniště přesazeny vzácné druhy rostlin, například jestřábník sněžnický. Ten je místním endemitem a nikde jinde na světě neroste.

„Paradoxem je, že zatímco z české strany Králického Sněžníku jsme ekologickou zátěž odstranili, na polské straně se zřejmě právě jedna taková vyrůstá. Rozdílný přístup k jednomu výjimečnému území je opravdu zarážející a těžko pochopitelný. Příroda hranice nezná a nemá,“ uzavírá Petr Šaj.

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celkové náklady činily necelých 11 mil. Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Průměrná mzda vzrostla v třetím čtvrtletí reálně o 4,6 procenta

19:15 ČSÚ: Průměrná mzda vzrostla v třetím čtvrtletí reálně o 4,6 procenta

Ve 3. čtvrtletí 2024 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců …