AV ČR: Českobudějovičtí vědci zkoumají rybí obsádku. Chtějí zlepšit kvalitu vody

17.09.2019 10:53 | Zprávy

Hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR vyplují v září a v říjnu se svými výzkumnými loděmi a čluny na vodní nádrž Jordán v Táboře. Při komplexním průzkumu budou zjišťovat, v jakém stavu je početnost a složení rybí obsádky v nádrži. Zároveň provedou nápravná opatření, jejichž zásadním cílem je udržet, případně zlepšit kvalitu vody pro rekreační účely.

AV ČR: Českobudějovičtí vědci zkoumají rybí obsádku. Chtějí zlepšit kvalitu vody
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Ekologický stav a kvalitu vody Jordánu sledují jihočeští vědci už několik let. Z loňských průzkumů vyplynulo, že v nádrži je příliš mnoho ryb a v nevhodném složení. V současné době tvoří biomasa přibližně 300 kg ryb na hektar, početnost je asi 1500 ks na hektar. Pokud by však rybí populace neměly zhoršovat kvalitu vody, je potřeba snížit množství ryb přibližně šestkrát, tedy na 50 kg na hektar. Odlov nežádoucí biomasy ryb plánoval tým hydrobiologů prvotně již na letošní jaro, kvůli počasí a následné rekreaci táborských obyvatel u vody byl však odlov po dohodě s táborskou radnicí přesunut na 3. zářijový týden. Práce budou trvat od pondělí 16. 9. do pátku 20. 9. v náročném rytmu: každý den se mají odvézt z nádrže přibližně 2 tuny ryb.

Speciální odlovné prostředky

V režii vědeckého týmu nevypadá odlov ryb stejně jako rybářské podzimní výlovy, které veřejnost zná z mnoha chovných rybníků. Vědci si na Jordán přivezou speciální odlovné prostředky, které se používají zejména v mořském rybolovu, např. vlečné a zátahové sítě. Vlečné sítě jsou elektrifikované, ale ryby nezabíjejí, pouze je na krátkou dobu omráčí. Vylovené ryby jsou majetkem rybářského svazu, který následně zajistí jejich přemístění a zarybní s nimi jiné revíry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

19:28 HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čar…