Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová ve společnosti rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy a předsedy České lékařské společnosti J. E. Purkyně Štěpána Svačiny položila květiny k hrobu na Vyšehradě, kde je Purkyně pohřben.
Jan Evangelista Purkyně se narodil 17. nebo 18. prosince 1787 v Libochovicích, zemřel 28. července 1869 v Praze. Díky zásadnímu přínosu oborům, jako je fyziologie či cytologie, se řadí k nejvýznamnějším biologům 19. století. Patří k zakladatelům experimentální fyziologie a psychologie, jeho první výzkumy se týkaly mimo jiné lidského zraku. Svůj nejvýznamnější objev představil v roce 1837 na sjezdu německých přírodovědců a lékařů v pražském Karolinu, kde vystoupil s přelomovým příspěvkem o tom, že živočišné tkáně se skládají z buněk s jádry. Purkyně založil přírodovědecký časopis Živa (který vychází dodnes), aktivně se účastnil politického i kulturního života, psal a překládal poezii, mimo jiné básně Friedricha Schillera.
Purkyně se zasazoval o založení národní akademie věd, ve spise Akademia (1861) dokonce navrhl její koncepci. Československá akademie věd v roce 1965 zřídila čestnou oborovou plaketu J. E. Purkyně, kterou oceňovala vynikající výsledky vědecké práce v biologických a zejména biologicko-lékařských oborech. Akademie věd ČR ji od roku 1995 uděluje jako čestnou oborovou medaili za zásluhy v biomedicínských vědách.
Jeho jméno dnes nesou významné instituce, zejména Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem či Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, na jeho počest byl pojmenován též kráter na Měsíci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva