AV ČR: Nové centrum EPIREC - Na léčbě epilepsie se v Motole podílejí vědci a inženýři

14.01.2019 10:18 | Zprávy

Unikátní platforma propojující výzkum epilepsie s klinickou praxí funguje od ledna ve Fakultní nemocnici v Motole. V multioborových týmech zde pracují vedle lékařů také vědci z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Inovativní poznatky, na jejichž zpracování se podílejí i odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT, zkvalitní a zefektivní péči o pacienty.

AV ČR: Nové centrum EPIREC - Na léčbě epilepsie se v Motole podílejí vědci a inženýři
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

„Rychlý přenos špičkového medicínského výzkumu do klinické praxe přináší pacientům s epilepsií perspektivu kvalitního života,“ řekla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, která se ve středu 9. ledna v Motole zúčastnila slavnostního představení nové platformy. Centrum, jehož cílem je jak experimentální translační výzkum epilepsie v laboratořích, tak klinická diagnostika a léčba nezvladatelných epilepsií, podle ní ideálně naplňuje vize vědecké platformy Strategie AV21.

Naděje pro vědu i pacienty

Na zahájení přijel do Motola i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který připomněl rozmach epileptochirurgie v posledních dekádách, spojený s pokrokem moderních metod zobrazování mozku. Vyzdvihl přitom nasazení odborníků spolupracujících s novým centrem. „Člověk, který má naději, se uzdravuje rychleji. Činnost EPIRECu vzbuzuje velkou naději,” zdůraznil ministr.

Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku. V České republice má aktivní epilepsii jeden člověk ze 125. Každý rok přibývá přibližně 5000 nových případů, tj. denně je stanovena diagnóza epilepsie u 14 lidí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Začíná homologace nové tramvaje Škoda 52T bez cestujících

7:14 DPP: Začíná homologace nové tramvaje Škoda 52T bez cestujících

Po provedení nezbytných technických zkoušek a ověřovacích jízd novou tramvají Škoda 52T ev. č. 9503 …