„Rychlý přenos špičkového medicínského výzkumu do klinické praxe přináší pacientům s epilepsií perspektivu kvalitního života,“ řekla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, která se ve středu 9. ledna v Motole zúčastnila slavnostního představení nové platformy. Centrum, jehož cílem je jak experimentální translační výzkum epilepsie v laboratořích, tak klinická diagnostika a léčba nezvladatelných epilepsií, podle ní ideálně naplňuje vize vědecké platformy Strategie AV21.
Naděje pro vědu i pacienty
Na zahájení přijel do Motola i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který připomněl rozmach epileptochirurgie v posledních dekádách, spojený s pokrokem moderních metod zobrazování mozku. Vyzdvihl přitom nasazení odborníků spolupracujících s novým centrem. „Člověk, který má naději, se uzdravuje rychleji. Činnost EPIRECu vzbuzuje velkou naději,” zdůraznil ministr.
Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku. V České republice má aktivní epilepsii jeden člověk ze 125. Každý rok přibývá přibližně 5000 nových případů, tj. denně je stanovena diagnóza epilepsie u 14 lidí.
Obrovský technologický rozvoj nanotechnologií, zobrazovacích metod, molekulárně biologických metod i umělé inteligence nabízí jedinečné možnosti nejen k odhalení příčin nemoci, ale i pro vývoj diagnostických nástrojů a účinnějších postupů k vyléčení epilepsie.
„Spolupráce s centrem EPIREC nám umožní dále rozvíjet tradiční a velmi úspěšný směr výzkumu našeho ústavu, kterým je oblast epilepsie především u dětských pacientů,“ podotýká Jan Kopecký, ředitel Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.
Kvalitní život bez záchvatů
Klíčová je úzká součinnost multioborových týmů. „Tato spolupráce umožňuje efektivně zohlednit základní mechanismy epilepsie u konkrétního pacienta – včetně těch, u nichž záchvaty přes veškerou snahu při farmakologické léčbě přetrvávají. Naší vizí je kvalitní život bez záchvatů,“ vysvětluje Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole.
Unikátní je i propojení největší české nemocnice a tří špičkových vzdělávacích a vědeckých institucí – Univerzity Karlovy, ČVUT a Akademie věd ČR. „S centrem EPIREC vzniká výzkumná skupina respektovaná na mezinárodní úrovni. Zároveň se nám otevírá i možnost účastnit se mezinárodních konsorcií pro testování inovativních léčebných postupů,“ dodává Vladimír Komárek, děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
S centrem EPIREC spolupracují dvě desítky lékařů a vědců. Tým zahrnuje experimentální a klinické epileptology, radiology, patology, molekulární biology, matematiky, bioinženýry, biochemiky, farmakology a celou řadu dalších specializací. Důležitou součástí jsou také odborníci na zpracování dat z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
V rámci vědecko-výzkumné činnosti členové EPIREC spolupracují s předními výzkumnými a klinickými pracovišti, např. s Oxfordskou univerzitou, University College London, Univerzitou v Miami, Janelia Research Campus, Univerzitou v Curychu, Univerzitou v Miláně a řadou dalších. Podílí se na množství národních, evropských a mezinárodních projektů a působí ve vedení mezinárodních vědeckých organizací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva