Tento druh, skoro o polovinu menší než náš kormorán velký (tedy pták zhruba velikosti lysky), s malým zobáčkem, zbarvený trochu do hnědo-bronzova, ve svatebním šatu s tmavozeleným leskem, u nás nehnízdí. Nejbližší hnízdiště se nacházejí na Neziderském jezeře v Rakousku a na více místech Maďarska. Do roku 1990 byl u nás zastižen pouze třikrát, od roku 2009 počet záznamů vzrůstá v souvislosti s tím, že jeho hnízdní populace se ve velké části evropského areálu zvyšuje (nejvíce jich hnízdí v deltě Dunaje).
Při letošním záletu se kormoráni objevili v jižních, středních a severních Čechách i na střední Moravě; zdaleka největší počet se jich však stále zdržuje na jižní Moravě, a to především na Střední nádrži vodního díla Nové Mlýny, tedy ve stejnojmenné ptačí oblasti a současně v přírodní rezervaci Věstonická nádrž. Jestliže celkový počet jedinců, kteří se po Česku pohybovali, dosáhl asi 200, na Věstonické nádrži se jich v těchto dnech stále drží kolem stovky.
Zatímco přes den loví potravu na řece Dyji i na vlastní nádrži, za místo společného nocování si zvolili smíšenou kolonii kormoránů a několika druhů volavkovitých ptáků na tzv. Ivaňském ostrově Věstonické nádrže , kam se kolem západu slunce sletují společně s mnohem početnějšími kormorány velkými a také s volavkami bílými. Na rozdíl od kormoránů velkých se ke spánku neukládají na vysokých stromech, ale především v hustých nízkých vrbách v jižní části ostrova. Jejich večerní slet je úchvatným zážitkem pro každého milovníka přírody a lze jej pěkně pozorovat z rozšířeného místa u výpusti z Horní do Střední nádrže na nedávno zbudované cyklostezce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva