Agentura ochrany přírody a krajiny: Nález největšího jeskynního zimoviště netopýra hvízdavého v ČR

05.02.2022 21:38 | Tisková zpráva

Monitoring zimovišť netopýrů v Moravském krasu ještě ani pořádně nezačal, ale už přinesl jeden velmi výrazný objev: největší jeskynní zimoviště netopýra hvízdavého u nás.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Nález největšího jeskynního zimoviště netopýra hvízdavého v ČR
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

V Umrlčí jeskyni, kde se netopýři běžně nesčítají, byla nalezena zimní kolonie těchto drobných netopýrů.  Při kontrolní návštěvě jich zde bylo napočítáno 175, ale je zřejmé, že jich tu bude ještě o několik set více. Schovávají se totiž ve velmi drobných, jen necelý 1 cm širokých puklinách. A my tak vidíme pouze ty z nich, kteří jsou tak říkajíc v první řadě.

Obyvatel puklin

Netopýr hvízdavý patří k našim nejhojnějším druhům a setkat se s ním můžeme běžně v městských parcích. Jeho zimovišť je ale známo poměrně málo. Jednak díky tomu, že se dovede skrývat v puklinách, kam se jiné druhy netopýrů nevejdou. Ale také proto, že prakticky neosidluje štoly a jeskyně, které jsou pravidelně monitorovány. Zimoviště tohoto druhu, které známe, se nacházejí spíše v umělých stavbách, ať už jde o hrady či zámky nebo přehradní hráz.

Jeskynních zimovišť je známo jen několik a většinou v nich nacházíme pouze jednotky až desítky jedinců. To platí i pro Moravský kras, kde jsme zatím netopýry hvízdavé nacházeli na zimovištích jen v malém počtu a výjimečně, např. v jeskyních Jáchymce, Kateřinské i Sloupsko-šošůvských, ale také v jinak nejvýznamnějším zdejším zimovišti v Býčí skále. Nalézané počty, obvykle jen v desítkách jedinců neodpovídají realitě a většina populací tohoto druhu zimuje zřejmě v nepřístupných štěrbinách skal nebo budov. 

Monitorovat budeme i nadále

Protože jde ale o nový objev, tak nevíme, zda netopýři jeskyni využívají dlouhodobě nebo se sem nastěhovali teprve nedávno. Otázku minulosti už nevyřešíme, ale počty netopýrů hvízdavých zde začneme sledovat a v následujících letech zařadíme do standardního monitoringu i tuto jeskyni. A velkou pozornost budeme věnovat i drobným puklinám v desítkách dalších jeskyní, které v rámci letošních průzkumů teprve navštívíme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …