Agentura ochrany přírody a krajiny: Pomáháme s ochranou přírody v Zakavkazsku

22.03.2023 7:34 | Tisková zpráva

V Jerevanu probíhá v těchto dnech závěrečná konference k projektu, který by měl přizpůsobit arménskou legislativu právu Evropské unie a v oblasti ochrany přírody zefektivnit práci tamních institucí.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Pomáháme s ochranou přírody v Zakavkazsku
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

V pomoci v ochraně přírody v Zakavkazsku se AOPK ČR angažuje více než deset let. Jde totiž o území s vysokou biodiverzitou a vysokou mírou endemismu, stovky druhů, které zde žijí, se nevyskytují nikde jinde na světě. Jenom v Arménii je 479 druhů bezobratlých, 16 druhů obratlovců a 142 druhů vyšších rostlin považováno za endemické. 

S arménským ministerstvem životního prostředí začala AOPK ČR úzce spolupracovat v roce 2021, kdy se podařilo získat evropský grant z programu Twinning. Společně s finským environmentálním institutem SYKE navrhla úpravy k zefektivnění legislativy v souladu s evropskými směrnicemi na ochranu biotopů a druhů. Arménie se totiž zavázala v rámci tzv. Východního partnerství a dohody CEPA s Evropskou unií aplikovat evropskou legislativu na ochranu své přírody.

Čeští odborníci připravili ve spolupráci s arménským MŽP Strategii ochrany biodiverzity v Arménii, která již zohledňuje nové cíle přijaté na konferenci smluvních stran Úmluvy o ochraně biodiverzity (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework). Zpracovali též komunikační strategii pro arménské ministerstvo životního prostředí a řadu konkrétních doporučení na úpravu legislativy. Arménští experti a zástupci arménského MŽP a dalších státních institucí navštívili Českou republiku a Finsko. Delegace českých senátorů se účastnila v roce 2022 semináře o legislativě EU v oblasti ochrany přírody v Národním shromáždění Arménské republiky a proběhlo několik kulatých stolů k navrhovaným změnám legislativy i institucionálního zajištění ochrany přírody v Arménii.

„Stihnout vše za dva roky byla opravdu výzva. Snažili jsme se hlavně investovat naši energii do lidí, arménských odborníků. Je nyní hlavně na nich, jak skloubí svoje znalosti a zkušenosti s našimi doporučeními,“  řekl Tomáš Růžička, ředitel odboru vnějších vztahů AOPK ČR.

Projekt má samostatné webové stránky www.biodiversity.am v angličtině a arménštině, kde je možné stáhnout i závěrečnou publikaci k projektu. Dnes probíhá závěrečná konference, k dispozici je online přenos a později záznam. 

V Gruzii spolupracuje AOPK ČR již od roku 2012 společně se Správou Krkonošského národního parku na přípravě plánů péče o chráněné oblasti Tusheti a Aragvi. V Tusheti bylo také pro návštěvníky připraveno 100 km značených turistických cest, na podporu šetrné turistiky vyšel i tištěný průvodce. Tyto aktivity financuje Česká rozvojová agentura.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Ekonomiku táhly ve třetím čtvrtletí výdaje na konečnou spotřebu

11:27 ČSÚ: Ekonomiku táhly ve třetím čtvrtletí výdaje na konečnou spotřebu

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí 2024 pokračovala v mírném mezičtvrtletním i meziročním růstu. Ve svě…