Agentura ochrany přírody a krajiny: Sražená losice v Ostravě. Nevhodně oplocené silnice jsou pro zvířata pastí

20.08.2021 19:27 | Zprávy

Dnes ráno byla nalezena sražená dospělá losice v Ostravě-Bartovicích na Rudné.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Sražená losice v Ostravě. Nevhodně oplocené silnice jsou pro zvířata pastí
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Je možné, že se jednalo o zvíře, které se v této oblasti pohybovalo už koncem června společně s mládětem. To by měla potvrdit analýza DNA, pro kterou odebral vzorek zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Zhruba 500 metrů od místa dnešní nehody byl sražen mladý losí samec před třemi lety.

„Losice se zřejmě pohybovala okolo oplocené Rudné od blízké řeky Lučiny, až došla k místu, kde na několika desítkách metrů dosud oplocení nebylo instalováno. Podle místních myslivců jsou právě zde srážky aut především s divočáky či srnci poměrné časté. To potvrzuje, že toto místo funguje jako smrtonosná past. Proto budeme usilovat o nápravu,“ vysvětluje Łukasz Nytra z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben, během 20. století se sem začal opět šířit z Polska. U nás nejvíce losů žije na Šumavě na pravém břehu Lipna, domov tu má zhruba 15-20 jedinců. Pro přežití této naší populace je zásadní, aby se sem mohla dostávat migrující zvířata z Polska.

V posledních několika letech se každoročně objeví několik losů v severním pohraničním pásu republiky. Většinou však jen „bloudí“ krajinou, kde musí překonávat řadu bariér. Například pokud se silnice celá oplotí, stává se zcela neprostupnou pro mnoho druhů živočichů včetně losa. Migrační prostupnost by měla být řešena tak, že plot zvířata navede do vhodného podchodu či nadchodu. V přerušených částech oplocení totiž často dochází ke zvýšenému riziku kolize živočichů s dopravou a taková místa se pro ně stávají nebezpečnými pastmi.

V České republice jsou od roku 2020 migrační koridory velkých savců závazným podkladem pro přípravu územních plánů všech stupňů a musí se s nimi počítat [ZDE]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR poskytuje takzvaný územně analytický podklad, jev 36B (biotop vybraných zvláště chráněných druhů velkých savců). Definuje jádrové oblasti, koridory a jejich kritická místa, ve kterých by měla být prostupnost posuzována orgány ochrany přírody. V kritických místech by mělo být prioritně řešeno zlepšení průchodnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

20:16 Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

Od 13. ledna 2025 rozšíří Česká televize své publicistické portfolio o pět nových pořadů. Tři z nich…