Ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR je nyní na 638 hektarech devět bezzásahových území. Jen ve Středočeském kraji jsou tři – Doutnáč, Havrany a nyní lokalita Ve Studeném. „Jde o nejrozsáhlejším lesy s původní skladbou dřevin v údolí Sázavy a nejzachovalejší bučinu ve středních Čechách.
Díky převážně severní expozici, dostatečné vlhkosti a velkému sklonu i členitosti se tu daří mnoha rostlinám a živočichům,“ uvedl Daniel Szórád. Pralesovité bučiny jsou od roku 1935 nejstarším chráněným územím benešovského okresu a patří do evropské soustavy Natura 2000. „Pozoruhodné je množství hub – najdeme jich tu na 350 druhů. Vyhovuje jim, že jsou ve zdejších lesích stromy různého stáří, což v běžných hospodářských lesích nenajdeme. Domov zde má i například holub doupňák, lejsek bělokrký, nepravidelně tu hnízdí lejsek malý a čáp černý. Také proto jsem rád, že zdejší přírodní divadlo nebude nikdo a nic rušit. V období klimatické změny se nám budou přírodovědné poznatky získané Ve Studeném hodit,“ vysvětlil František Pelc.
Přírodovědci v těchto vybraných částech lesa pozorují samovolný přírodní vývoj a jejich poznatky využívají lesníci i ochránci přírody pro rozvoj přírodě blízkých forem lesního hospodaření i stanovení péče o chráněná území. „Letos chceme s Agenturou ochrany přírody a krajiny opět společně vyhlásit další území v Mionší na Moravě,“ dodal generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Obdobnou dohodu má agentura také se státním podnikem Vojenské lesy a statky ČR.
Více čtěte zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV