V Galerii Zbečno (Zbečno č. 5) se návštěvníkům na 16 panelech tento chráněný živočich představí. Fotografie doprovázejí i snímky dalších živočichů, které v přírodě zachytily fotopasti. Výstavu pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Křivoklátsko. Slavnostně ji zahájí v sobotu 7.12. v 10:00 Přemysl Rabas, senátor a ředitel ZOO Dvůr Králové. Výstava potrvá do konce února 2020.
„Na Křivoklátsku vlky zatím nemáme, ale rádi bychom s těmito zajímavými tvory náštěvníky galerie blíže seznámili. Ukazuje se totiž, že lidé mají často o vlcích zažité představy, které ne vždy odpovídají skutečnosti a které v lidech vzbuzují obavy. Například si vlka spojují výhradně s hlubokými, neobydlenými hvozdy a pak je zprávy o jejich výskytu v blízkosti osídlení mohou znepokojit,“ vysvětluje Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště střední Čechy.
Vlk je ve skutečnosti velmi přizpůsobivý a dokáže žít i v kulturní a člověkem obhospodařované krajině, pokud má dostatek potravy a klidu na odchov mláďat. Může přicházet i blíže k vesnicím a obydlím, neboť jeho teritorium na ně často bezprostředně navazuje. Přesto si zachovává plachost a střetům s člověkem se vyhýbá. To potvrzuje například i smečka na Ralsku, která se zde letos rozmnožila šestým rokem po sobě, a i přes intenzivní turistický ruch a vysokou hustotu osídlení jsou zde setkání s vlkem ojedinělá.
„Chceme pomocí výstavy předat veřejnosti základní informace o vlcích. Že to jsou velmi inteligentní zvířata s propracovanou komunikací, že žijí ve smečkách a její členové o sebe navzájem pečují, že se při lovu orientují na divoce žijící kopytníky. Že mohou také napadnout nezabezpečená domácí zvířata, a jakou roli zde hrají preventivní opatření na ochranu stád,“ doplňuje Jaroslav Obermajer.
Nedostatečně zabezpečená domácí zvířata mohou vlci napadnout. Návrat této šelmy do oblastí, kde se desítky let nevyskytovala, a ochrana stád nebyla nutná, tak s sebou přináší i konflikty. Do naší krajiny však patří vlci i hospodářská zvířata, která pasením pomáhají zachovávat mnoho cenných míst.
Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravila tzv. Program péče o vlka, který se zaměřuje na minimalizaci konfliktů spojených s návratem vlka do naší krajiny. Představuje koncepční přístup k ochraně této velké šelmy a soustředí se na to, jak mají chovatelé hospodářských zvířat svá stáda chránit a s jakou pomocí státu, ať již jde o podporu zabezpečení stád nebo systém vyplácení náhrad škod, mohou počítat. Stanoví také postup v případech, kdy se vlci chovají nestandardně. Návrh Programu péče byl projednán s různými dotčenými skupinami, například s myslivci či svazy chovatelů. Nyní jej projednávají ministerstva životního prostředí a zemědělství.
Podrobnější informace o vlcích jsou k dispozici ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva