Akademie věd ČR: Čeští vědci se podíleli na vývoji nového testu na koronavirus

08.02.2020 14:19 | Zprávy

Novou diagnostickou soupravu, která spolehlivě prokazuje přítomnost koronaviru 2019-nCoV v těle, vyvinula švédská společnost TATAA Biocenter ve spolupráci s laboratoří genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR a maltskou nemocnicí Saint James Hospital. V této nemocnici se již nový test používá při testování pacientů. Zájem o něj projevil také Mezinárodní červený kříž.

Akademie věd ČR: Čeští vědci se podíleli na vývoji nového testu na koronavirus
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Testy jsou navrženy na základě veřejné mezinárodní databáze GISAID (ZDE), která shromažďuje a sdílí sekvence virů chřipky a souvisejících klinických a epidemiologických údajů i lidských, ptačích a jiných živočišných druzích.

Pro masivní použití v Číně je v současné podobě test drahý. „Testovací souprava bude použita jako odrazový můstek neboli reference pro vývoj a validaci levných testů, nyní se žádá o profinancování,“ říká Mikael Kubista, vedoucí Laboratoře genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR.

Koronavirus 2019-nCoV patří do čeledi Coronaviridae. Jedná se o čeledi virů, které způsobují respirační onemocnění u zvířat a lidí. Způsobují běžné obtíže jako je nachlazení a kašel, dýchací potíže, teploty. Jsou ale také původcem smrtící choroby zvané těžká akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

První prokázaný výskyt nového typu koronaviru v čínském Wu-chanu byl potvrzen před zhruba třemi měsíci, jeho šíření se dosud nepodařilo zastavit.

Laboratoř genové exprese Mikaela Kubisty, která pracuje při Biotechnologickém ústavu AV ČR, je v Evropě vedoucí akademickou laboratoří, která je specializovaná na vysoce kapacitní expresní profilování a jednobuněčnou analýzu pomocí kvantitativní PCR v reálném čase (qPCR).

Pracuje na několika projektech základního výzkumu v oblasti vývojové biologie a kmenových buněk a dále na aplikovaných projektech v oblasti rakoviny a neurologického výzkumu. Vyvíjí také metody a aplikace pro analýzu nukleových kyselin.

Biotechnologický ústav AV ČR je součástí BIOCEV (ZDE), společného projektu šesti ústavů Akademie věd ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy, jehož cílem je realizace vědeckého centra excelence v oblastech biotechnologií a biomedicíny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

20:16 Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

Od 13. ledna 2025 rozšíří Česká televize své publicistické portfolio o pět nových pořadů. Tři z nich…