„Udělená cena je potvrzením smysluplnosti a vědeckého přínosu našeho společného výzkumu, který jsme zahájili v roce 2003, kdy byl prof. Vilímek vedoucím mého doktorského studia,“ uvedl dr. Klimeš.
Součástí výzkumu bylo i zavádění nových technologií a postupů pro snižování negativních dopadů vzniku sesuvů. „Podařilo se nám zejména společně s pracovníky archeologické lokality Machu Picchu vybudovat systém sledování pohybů skalních bloků uvnitř této světoznámé lokality. Její správci tento monitorovací systém používají dodnes jako nedílnou součást správy incké památky,“ vysvětlil prof. Vilímek.
Ve spolupráci s peruánským Národním ústavem pro výzkum ledovců a horských ekosystémů dále realizovali projekt zaměřený na snížení negativních dopadů sesuvů na území místní komunity v horách Cordillera Negra. „Díky výsledkům tohoto projektu místní komunita získala dotace na stavbu potřebných zavlažovacích zařízení. Tyto výsledky spolu s více než pěti desítkami odborných studií představují významný příspěvek ke studiu a snížení rizika sesuvů v andské zemi, která je výskytem sesuvů pravidelně sužována,“ doplnil dr. Klimeš.
Mezi nejnovější zjištění výzkumu patří monitoring pohybů sesuvu v blízkosti známé archeologické lokality Pisaq, jenž probíhá pomocí GPS přístroje vyvinutého českými odborníky. „Výsledky první sezóny měření ukázaly trvalý pohyb sesuvu, na kterém je situována celá obec. V případě zrychlení pohybů může být celá obec významně poničena. Cílem výzkumu je navrhnout opatření, která by možné poškození domů co nejvíce snížila,“ dodal dr. Klimeš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva