Historie centra sahá do začátku 60. let minulého století, kdy v prostorách starého Opatovického mlýna vzniklo detašované pracoviště Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.
Centrum ALGATECH sídlí v krásných prostorách rekonstruovaného Opatovického mlýna v Třeboni
Laboratoř pro výzkum řas založili tehdejší ředitel Mikrobiologického ústavu Ivan Málek s biologem Ivanem Šetlíkem. Od počátku se zaměřili na mikroskopické řasy a sinice a jejich mnohostranné využití, a to jak pro potravinářský a krmivářský průmysl, tak pro humánní i veterinární medicínu. Řasy a sinice jsou fotosyntetizující organismy s obrovskou diverzitou: počet jejich druhů se odhaduje mezi čtyřiceti tisíci až jedním milionem. Vývojově jde o velmi staré organismy, sinice na zemi žijí už téměř tři miliardy let.
Na světové úrovni
„Jsme nejstarším a zároveň největším českým pracovištěm zabývajícím se studiem mikrořas,“ uvedl vedoucí centra Ondřej Prášil. Jeho pracoviště v posledních deseti letech prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. „Prakticky jsme se zdvojnásobili, rozšířili a doplnili přístrojové vybavení. Výzkum řas je u nás i díky spolupráci s kolegy z Evropy, USA, Izraele a dalších zemí v mnoha směrech na světové úrovni, o čemž svědčí publikace v prestižních časopisech s vysokým impaktem,“ dodal ředitel Prášil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva