Celkem v Praze diskutovalo 502 specialistů na šesti odborných fórech. Česká republika je zastoupená ve třech: vrtulníky budoucnosti, zamoření životního prostředí municí a konstrukční požadavky na bojová vozidla budoucnosti. „Tyto tři mítinky jsou pro nás aktuální, protože armáda v současné době chystá nákup víceúčelových vrtulníků. Máme tady Vrbětice, kde se dají uplatnit výsledky z loňského zamoření životního prostředí. A chystáme nákup obrněných vozidel chemiky, kteří by odebírali vzorky a reportovali, jak je půda zamořená, a chtějí nahradit stávající vozidla,“ uvedl František Karel ze Sekce vyzbrojování a akvizic MO.
Resort obrany tak má přehled o aktuálních novinkách a vývojových trendech. „Můžeme poptávat to nejmodernější a požadovat to v našich specifikacích, abychom nekupovali to, co ostatní dávají zadarmo," dodává Karel.
Panel AVT už podpořil tři české projekty
V rámci AVT působí aktivně experti z Univerzity obrany a Vojenského technického ústavu. Právě VTÚ obdržel od aliančního panelu financí příspěvek na tři výzkumné projekty. Naposledy se jednalo o 4 500 EUR na tříletý projekt MDD - multidimenzionální diagnostika. „Výsledky tohoto projektu jsou zavedeny do denního užívání v provozu letectva české armády. Je to speciálně pro analýzu vzorku opotřebení, které se odebírají z provozu. A na tomto základě se provádí predikce stavu jednotek pro české letectví,“ popisuje projekt Ferdinand Tesař z VTÚ.
Účastníci považují za největší přínos panelu AVT, že se mohou setkávat odborníci z různých výzkumných pracovišť, zástupci průmyslu i armád a vyměňovat si své zkušenosti. „Dá se vysledovat, kde už se touto problematikou zabývají, navázat kooperační vztahy. Nemusíme začínat to, co už je k dispozici,“ dodává Tesař.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva