V Mali žije nemalá česká komunita. Patří k ní i Dana Bartáková, která se do této západoafrické země odstěhovala v 60. letech minulého století se svým malijským manželem. Paní Dana převážnou část života věnovala vzdělávání dětí. Po třicetileté praxi ve školství se rozhodla, že si založí vlastní školku. Ta se během let rozrostla na celý vzdělávací komplex.
České vojáky, specialisty na civilně-vojenskou spolupráci (CIMIC), tento příběh velmi zaujal a rozhodli se, že paní Bartákovou navštíví. Rodačka ze Vsetína je přivítala s nadšením. „Školku jsme založili v roce 2002. Ze začátku ji navštěvovalo sedmnáct dětí. Dnes chodí do školky denně stopadesát dětí,“ vysvětluje letos osmdesátiletá, ale stále vitální paní Dana a pokračuje: „Za dva roky provozu školky mi sami rodiče navrhli, že by byli rádi, kdybychom otevřeli i školu, aby mohly děti pokračovat ve vzdělání. Tak jsme do toho šli.“
Fontána vzdělání
Po založení školy přenechala paní Bartáková vedení jednomu ze synů, sama se věnuje, s ohledem na svůj věk, už jen školce. Škola také nese příznačný název „La Fontaine“ – fontána. „Pracoval jsem dlouhou dobu v Timbuktu a tam je voda velkou vzácností. Velkou vzácností je i vzdělání, které můžeme našim dětem dát, proto jsme se rozhodli školu takto pojmenovat. Do budoucna bychom rádi naše gymnázium pojmenovali po významném českém vědci,“ popisuje syn paní Dany, Mohamed Ludvík Touré.
Po deseti letech provozu se rozhodli založit ještě gymnázium, které má nyní velmi dobré výsledky. Dnes školu navštěvuje zhruba čtyři sta dětí a gymnázium přibližně dvě stovky studentů. Děti sem přichází ze všech koutů Bamaka. „Učí se u nás děti ze všech sociálních vrstev. Velmi chudým dětem vzdělání sami sponzorujeme,“ podotýká Mohamed Touré. Za dobu své existence, pod vedením české učitelky, se škola, díky píli a houževnatosti rodiny paní Bartákové, vypracovala mezi tři nejlepší školy v Bamaku.
Pomohly „stonožkové" děti
Právě tyto nejchudší děti a právě proto, že se jedná, svým způsobem, o českou školu, podpořili čeští vojáci školními potřebami, které do Mali poslaly děti ze Základní školy Zdeňky Braunerové z Roztok u Prahy spolupracující s dětským hnutím Stonožka.
„Chci vás, milé děti, pozdravit jménem dětí z roztocké základní školy. Přeji vám hlavně mnoho zdaru ve studiu, protože jste budoucností této země,“ promluvil k místním školákům generál Ridzák, shodou okolností roztocký rodák. „Jedním z hlavních důvodů nedávného otevření českého ZÚ v Bamaku je rozvoj civilních vztahů, od podpory vzájemného obchodu a investic, přes školství, kulturu či sport, aby se postupně vyvážily intenzivní vojenské česko-malijské vztahy. Ty se, díky velmi oceňovanému působení českých vojáků již od roku 2013, těší velkému uznání a pro český ZÚ je proto velkou výzvou se tomuto skvělému renomé postupně vyrovnat,“ řekl na závěr návštěvy Robert Kopecký.
Nyní mohou do školy chodit pouze výstupní ročníky, školáci z devátých tříd a maturitních ročníků. Epidemiologická situace v Mali zatím docházku ostatním dětem neumožňuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva