„Celá francouzská vojenská mise bez diskuse položila základy moderní armády. Děkovat můžeme právě generálu Pellému, který svůj úkol příkladně splnil. Dokázal prosadit svoji vizi fungování armády, má tak pevné místo v její historii,“ ocenil přínos generála Pellého generál Aleš Opata.
Tuto významnou historickou událost si připomněli i zástupci Ministerstva zahraničních věcí, kteří položili na památku generála Pellého v prostoru budovy generálního štábu kytici.
Zkušený voják
Generál Pellé přišel do Prahy v únoru 1919 už jako zkušený voják, prověřený boji na frontách první světové války. Celá francouzská mise dorazila na pozvání československé vlády a Pellé byl jmenován náčelníkem dosud neexistujícího generálního štábu, který začal od základu budovat. Podílel se také na organizaci Ministerstva národní obrany nebo vojenského školství. Sám pocházel z rodiny důstojníka a před československým angažmá působil například jako vojenský atašé v Berlíně.
Původně měla mít mise především poradní roli, ale vše změnil konflikt Československa s Maďarskou republikou rad na jaře 1919. Mise se tak v podstatě přeměnila z poradního orgánu na štáb nejvyššího velitele a řada důstojníků převzala velitelské funkce. Konflikt skončil před rozhodujícími boji uzavřením podmínek vyplývajících z mírové konference. Pellé se výjimečně osvědčil a získal si velkou popularitu.
Po odchodu z Československa se stal generál Pellé francouzským nejvyšším komisařem pro oblast Středního východu. Zemřel v roce 1924 ve francouzském Toulonu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva