„Svojí dvacetiletou službou jste dokázali, že jste hrdí na svoji zemi. Maximálně hrdý jsem teď proto i já na vás. Pracujete, jste se svými rodinami a zároveň plníte úkoly jako vojáci. Jste tak vlastně dvakrát občany,“ ocenil armádní generál Aleš Opata vojáky za jejich odvedenou práci a maximální úsilí. Dále zdůraznil, že záložníci jsou plnohodnotnými partnery profesionálů, při výcviku i nasazení: „Říkám to pořád: neděláme rozdíly. Jsme jedna republika, jedna armáda a také pevná součást NATO.“
Mezi oceněnými byl major v záloze Milan Mojžíš, který slouží jako zástupce velitele jednotky AZ 73. tankového praporu. S aktivní zálohou je spjat již od samých začátků, kdy ji před dvaceti lety pomáhal zakládat. Od mládí se zajímal o vojenskou historii, mimo badatelskou činnost v oblasti tradic naší armády se angažoval také v klubech vojenské historie. Do aktivní zálohy to pak byl jen krůček. Úzce spolupracuje s Vojenským muzeem na demarkační linii v Rokycanech a Nadací pozemního vojska, která organizuje s armádou a Československou obcí legionářskou akci BAHNA.
Jak uvedl, za dvacet let se zcela změnilo postavení aktivní zálohy. „S přijetím zákona č.45/2016 Sb. o službě vojáků v záloze a novel stávajících branných zákonů bylo naše snažení završeno. Nejenom že došlo k rozšíření jednotek AZ v Armádě ČR a několikanásobnému navýšení počtu záložníků, ale aktivní záloha se stala nedílnou součástí armády a záložníci jsou po dobu cvičení ve stejném služebním poměru jako profesionální vojáci,“ vysvětlil major Mojžíš.
- Současný systém aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Jiří Šedivý povolal záložníky na první dobrovolná vojenská cvičení.
- V roce 2002 vznikla aktivní záloha dobrovolná. V tomto roce byly také intenzivně budovány útvary aktivní zálohy. V jednotlivých krajích vznikly 1. ledna 2004 krajské pěší roty.
- Vojáci v Aktivní záloze jsou součást zálohy ozbrojených sil České republiky v době míru na základě dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti.
- Jednotky AZ dělíme na:
- Jednotky teritoriálních sil (pěší roty u KVV), které jsou určeny k obraně teritoria, ochraně objektů důležitých pro obranu státu a pomoci při živelních pohromách.
- Jednotky AZ u bojových útvarů, útvarů bojového zabezpečení a útvarů bojové podpory, Hradní stráže a VP jsou určeny k plnění úkolů organických útvarů.
- Počet vojáků zařazených do AZ OS ČR k 1. květnu 2022 je 3 763, z toho 397 žen.
- Celkem evidujeme 61 jednotek AZ.
- V zahraničních operacích byla dosud nasazena desítka vojáků v aktivní záloze.
- Vojáci AZ byli nasazeni v boji proti koronaviru, do Národního očkovacího centra O2 universum Praha jich bylo v červenci a srpnu 2021 povoláno 220.
- Masivní nasazení záložníků v zahraniční operaci připravuje armáda v červnu, kdy budou vysláni do mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva