V rámci projektu POKOS se žáci i veřejnost dozví, že občanství s sebou nese i povinnosti. „Děti získají informace o obraně státu, úloze ozbrojených sil či výhodách členství v mezinárodních organizacích,“ vysvětluje hlavní body projektová manažerka Ministerstva obrany Daniela Hölzelová.
Zároveň dodává, že se děti seznámí i s tím, jak armáda spolupracuje v mimořádných situacích, jako například při onemocnění COVID 19, kdy vojáci pomáhali v nemocnicích, v očkovacích centrech, domovech pro seniory nebo při likvidaci následků tornáda na Moravě.
Učitelé by uvítali více informací
Jaký je život u konkrétních jednotek měli za úkol představit vojáci 15. ženijního pluku. Žáci z jižních Čech tak už ví, co je prací ženisty. V rámci zdravotní přípravy si mohli vyzkoušet resuscitaci, obléknout protichemický oblek nebo ochranou masku u chemiků.
Jak vypadá nástražný výbušný systém nebo robot, to vysvětlili pyrotechnici a specialisté EOD. „Děti to berou jako zábavu, ale v rámci toho se i učí. Podle mě se branná výchova musí do škol vrátit, zvlášť vzhledem k tomu, co se v posledních dnech děje,“ říká Lenka Scheinpflugová, ředitelka ZŠ a MŠ Dobrá voda u Českých Budějovic.
To potvrzuje i učitelka ze Základní školy v Nových Hradech Kateřina Marešová. „V současné chvíli je pro naše děti velmi přínosné, aby se dozvěděly více o naší armádě a o celkové situaci. Navíc děti, se kterými jsem mluvila, tak byly z této akce nadšené.“
Projekt, který funguje už od roku 2014, zpomalil v minulých dvou letech COVID 19. „Věřím, že v letošním roce už podobné omezení nenastane a my opět zavítáme do škol, které o náš program projevily zájem,“ dodala Hölzelová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva