Severoatlantická rada rozhoduje o zahájení krizového plánování operace. Považuje totiž aktivity agresivního státu za reálnou hrozbu, která může rozpoutat válku v regionu. Takto se dá ve zkratce shrnout scénář letošního cvičení Odolné Česko, které má zapojit celou armádu.
Cvičení takového rozsahu bylo v plánu už v roce 2021. Zásadně ho ale omezila koronavirová pandemie. Proto se letos cvičení rozjíždí znovu a tentokrát naplno. „V novodobé armádě jsme plánování operací v tak velkém měřítku ještě necvičili. Do plánování jsme zapojili pozemní, vzdušné, speciální, kybernetické síly, logistiku, zdravotnickou službu, spojaře, Aktivní zálohu i Vojenskou policii. Prakticky celou armádu,“ vysvětluje náročnost celého procesu šéf Velitelství pro operace generál Josef Kopecký. Nutno dodat, že celé cvičení je fiktivní nejen ve svém scénáři, ale i v rámci fyzické přítomnosti jednotlivých složek armády. Pozornost se zaměřuje především na plánovací skupinu, která musí celou situaci rychle a bezchybně vyhodnotit, připravit strategii a následnou reakci. Tato skupina odborníků musí v rámci první fáze cvičení dokázat z jednoho místa případně všechny potřebné složky armády koordinovat.
Cvičení se, mimo jiné, zaměřuje na prohloubení schopností Velitelství pro operace komplexně naplánovat a řídit operace, které by vedly k zajištění vnitřní bezpečnosti naší země, zatímco se, podle smyšleného scénáře, v Evropě bezpečnostní situace rapidně zhoršuje a existuje hrozba vojenského napadení členského státu NATO.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva