Armáda ČR: V Lotyšsku budou poprvé nasazeni ženisti

25.07.2021 21:23 | Zprávy

Součástí Alianční předsunuté přítomnosti eFP v Lotyšsku je od července zesílená pontonová četa. Jedná se o 7. úkolové uskupení, jehož jádro tvoří příslušníci 152. ženijního praporu, doplněné o další vojáky 15. ženijního pluku.

Armáda ČR: V Lotyšsku budou poprvé nasazeni ženisti
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Poslední část jednotky přiletěla do Lotyšska 20. července. Na osm desítek vojáků bude působit na základně Adazi společně s dalšími osmi státy pod vedením Kanady. Techniku k plnění odborných úkolů přesouvají ženisté do místa nasazení po železnici.

V květnu absolvovali vojáci certifikační cvičení, na kterém plnili úkoly podobné jejich reálnému nasazení. Jednalo se převážně o zřízení přívozového přepraviště a přepravu bojových vozidel přes vodní překážku. „Příprava pro nasazení do zahraniční operace eFP Lotyšsko je důležitá kromě jiného i z toho důvodu, že zesílená pontonová četa bude do sestavy zúčastněných jednotek zařazená vůbec poprvé,“ popsal během cvičení velitel 7. rotace kapitán Josef Kurfiřt a dodal, že jejich hlavním úkolem bude zabezpečovat všeobecnou ženijní podporu pohybu vojsk pro spojenecké jednotky.

Na vojáky se přijel podívat i náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata. „Ověříme schopnosti našich ženistů také v Pobaltí, a to jak ve prospěch vlastních vojsk, tak koaličních partnerů. Zahraniční nasazení je příležitostí, jak prověřit získané dovednosti v praxi,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Nyní působí v Lotyšsku v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP 6. úkolové uskupení, jehož jádro tvoří příslušníci minometné čety 72. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 56 osob. Jednotka ukončí operační úkol koncem července.

  • Jednotky Armády České republiky působí v Pobaltí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Alianční předsunutá přítomnost je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

16:08 Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

Vláda schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro…