Ani nouzový stav, vyhlášený v České republice v loňském a předloňském roce, nijak bojový výcvik a výcvik pilotů spojený s překonáním nadzvukové rychlosti neomezil. 21. základna taktického letectva musela v rámci vyhlášení nouzového stavu přijmout nová organizační opatření k zabezpečení výcviku – létalo se ve směnách a lidé byli rozděleni do skupin, aby se nepotkávali. Přesto se objem výcviku v nadzvukových letech nezmenšil.
Základní výcvik ve Švédsku, pak už doma
Všichni piloti letounů JAS-39 Gripen podstupují ve Švédsku základní výcvik. Během prvních zhruba 15 letů trénují obecné dovednosti jako létání podle přístrojů, ve skupině nebo akrobacii. Pokračovací, bojový a hotovostní výcvik do systému NATINAMDS pak probíhá u 211. taktické letky Čáslav. Tento výcvik je vždy koncipován od jednodušších úkolů k těm složitějším. Nejprve se létá za dobré viditelnosti, pak za ztížených podmínek v mracích, ve skupinách a nakonec se cvičí i vzdušné souboje. Po zvládnutí těchto dovedností následují QRA (Quick Reaction Alert) procedury, výcvik zákroků proti letounům v tísni či nekomunikujícím letounům a úkoly nadzvukového přepadu.
Výcvik letu v nadzvukové rychlosti

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva