„Za dva týdny naši řidiči najezdili už přes 50 000 kilometrů a přepravili více než 215 tun materiálu. Jejich úkolem je distribuovat maximum zdravotnického materiálu do lokalit, kde je ho aktuálně nejvíce potřeba, dle zadání od velitele Velitelství pro operace," uvádí plukovník gšt. Miroslav Horáček, velitel 14. pluku logistické podpory.
Nejsou v tom sami. Pomáhá také Centrum podpory operací
Jindy téměř neviditelná logistika je v posledních dnech vidět všude. Typická vojenská vozidla Tatra T 815 brázdí silnice doslova od Aše po Beskydy.
„Už několik dní před vyhlášením nouzového stavu jsme přepravovali ubytovací kontejnery pro vojenské zdravotníky na hraničních přechodech. Díky výborné spolupráci s Centrem podpory operací se nám podařilo tyto kontejnery rozvézt během jediné noci," hodnotí spolupráci s kolegy ze semtínského centra plukovník Horáček. Spolupráce pokračuje i při ostatních přepravách. Největší podíl dosud představovaly závozy zdravotnického materiálu ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech.
„Ačkoliv se přepravy snažíme rovnoměrně rozdělit mezi jednotlivé prapory pluku, stává se, že vojáci, kteří do skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech přijedou z Klatov, rozváží pak dále materiál například na Ostravsko. To klade jisté specifické nároky při plánování přeprav, zejména s ohledem na nutnost dodržení bezpečnostních přestávek řidičů a podobně. Vše ale vychází z aktuální situace, požadavků a vydaných odborných nařízení operačním centrem na distribuci materiálu," popisuje průběh a systém přeprav materiálu plukovník Horáček.
Náročná vykládka z Ruslanu
Obří Ruslan přepravil z čínského Šen-čenu zdravotnický materiál do Pardubic už dvakrát, naposledy v úterý 24. března. Vykládku a převoz do skladu Ministerstva vnitra v nedalekém Opočínku zabezpečili ve spolupráci s dalšími složkami právě pardubičtí logistici. Celkem se zatím jedná o desítky tun zdravotnického materiálu, včetně milionů roušek a respirátorů.
„Více než stovka vojáků se podílela na zabezpečení akce a vykládala materiál, který byl v nákladovém prostoru umístěn kombinovaně na paletách a v samostatných krabicích. Protože byly palety s materiálem nestabilní, kromě vysokozdvižných vozíků pomáhaly i ruce. Do kontejnerů na vojenských Tatrách takto vojáci přeložili více než 130 palet s krabicemi, což zvládli za tři hodiny. Díky velikosti Ruslanu bylo postupně možné vozidly najet až do nákladového prostoru letadla, což poskytovalo jistou výhodu," popisuje první vykládku z Ruslanu plukovník Horáček.
- Do přeprav se od vyhlášení nouzového stavu zapojilo přes 200 vojáků 14. pluku logistické podpory
- V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu Vládou ČR se úkoly logistiků odvíjejí od aktuální situace, potřeb Správy státních hmotných rezerv a úkolů vydaných velitelem Velitelství pro operace Armády ČR
- Podle potřeby budou i nadále plnit úkoly související s posílením IZS
- Plní další úkoly: výcvik vlastních jednotek, každodenní přeprava pro jednotky AČR a další úkoly vyplývající z členství ČR v NATO a EU
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva