Arnika: Nově vysazené stromy a ovocné dřeviny nejsou dostatečně chráněny. Pomoci má novela vyhlášky

15.02.2019 17:24 | Zprávy

Ke kácení dřevin je nutné získat povolení příslušného úřadu. Přesto zákon umožňuje některé výjimky i v případech, kdy to postrádá smysl. K zemi mohou jít bez povolení stromky vysázené jako náhradní výsadba za pokácené vzrostlé stromy nebo vzrostlé ovocné stromy ve městech i na vesnicích.

Arnika: Nově vysazené stromy a ovocné dřeviny nejsou dostatečně chráněny. Pomoci má novela vyhlášky
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Dřeviny, které už nyní poskytují stín a zadržující vodu v místech, kde je to potřeba, je dnes možné pokácet bez souhlasu úřadů a náležité náhrady. Problém by mohla vyřešit novela vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, kterou chystá ministerstvo životního prostředí.

Arnika k připravované vyhlášce podala připomínky a dopisem upozornila ministra životního prostředí na význam navrhovaných změn. Dopis je součástí tiskové zprávy. „Stromy jsou součástí ploch, které zachycují vodu, snižují prašnost a ochlazují vzduch. Pomáhají také zmírňovat extrémní výkyvy počasí. V našich sídlech významně zvyšují kvalitu bydlení. Tohle ale dokážou jen vzrostlé stromy. Chraňme mladé sazenice tak, aby se jimi jednou mohly stát,“ říká Marcela Klemensová z Arniky.

Současná vyhláška umožňuje naprosto absurdní stav. Pro pokácení stromků, které byly vysázeny jako náhradní výsadba za poražené vzrostlé stromy, není po uplynutí pěti let od výsadby potřeba získat povolení. Podobně je možné také kácet bez povolení dřeviny rostoucí v zastavěném území obce jen proto, že se jedná o ovocné druhy. Orgány ochrany přírody tak ani nemohou nařídit náhradní výsadbu ke kompenzaci ekologické újmy. Přitom i vzrostlé ovocné stromy často plní v zastavěném území významné ekologické funkce.

Ministerstvo životního prostředí právě připravuje novelu vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, o jejímž přijetí rozhodne v blízké době ministr Brabec. Pokud budou připomínky Arniky vyslyšeny, dočkají se stromy kvalitnější ochrany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

22:31 Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

Novou vodní nádrž postavily Lesy České republiky za bezmála čtyři miliony korun u Letovic v Jihomora…