Arnika: Stromy u silnic vloni na mnoha místech opět mizely

29.08.2018 20:42 | Zprávy

Krajské správy silnic v České republice vloni za pokácené stromy vysázely téměř stejné množství nových stromků. Vyplývá to ze statistik, které každoročně sestavuje Arnika. Oproti předchozím letem se však nejedná o obrat k lepšímu.

Arnika: Stromy u silnic vloni na mnoha místech opět mizely
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

V osmi krajích výrazně převažovalo  kácení a 71 % mladých stromků bylo vysázeno jinde než u silnic, kde se kácelo. Nejlépe je na tom Středočeský kraj, kde za každý vykácený strom silničáři vysadili 7 nových opět podél silnic. Na opačném konci žebříčku je Plzeňský kraj s jediným vysazeným stromem za 24 poražených. Z české krajiny i nadále mizí levná a účinná ochrana před extrémními teplotami a suchem i naše historické dědictví.

Podrobnější údaje ZDE.

Správci komunikací v loňském roce pokáceli zhruba 16 tisíc stromů a vysadili 14,5 tisíce. Po dlouhé době se jedná o téměř vyrovnaný stav. Podle údajů krajských správ údržby silnic se nejvíce sázelo ve Středočeském (2650 vysazeno, 390 vykáceno), Libereckém kraji (5177 vysazeno, 1838 vykáceno) a na Vysočině (2033 vysazeno, 1991 vykáceno). Nejvíce stromů zmizelo v Plzeňském (52 vysazeno, 1271 vykáceno), Zlínském (51 vysazeno, 641 vykáceno) a Pardubickém kraji (101 vysazeno, 1105 vykáceno). Od roku 2003 stále vede kácení. Ubylo 233 tisíc a vysazeno bylo  jen 145 tisíc stromů, což odpovídá 2 vysazeným stromům za 3 pokácené.

„Vláda přijala plán adaptace na změnu klimatu, ve kterém systematickou výsadbu kolem silnic požaduje. Už od loňského roku jsme očekávali obrat k lepšímu, avšak většina regionů se stromů naopak zbavuje. Stromy přitom pomáhají chladit vzduch a zadržovat vodu, což bychom během letošního sucha a nekončících veder potřebovali jako sůl,“ říká RNDr. Marcela Klemensová z Arniky, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

Správně vysazované a udržované stromy podél silnic jednoznačně zmírňují důsledky extrémních výkyvů počasí. Chrání vozovky i okolní krajinu před horkem, během přívalových dešťů zpevňují zem a zadržují vodu, v zimě chrání před silnými větrnými poryvy a sněhovými jazyky. Silničáři přitom v roce 2017 vysadili 71 % stromů jinde než v místě kácení. Z 5 177 sazenic v Libereckém kraji se loni pouze 41 stromků vrátilo k silnicím. Naopak silničáři ve středních Čechách vysadili celkem 2650 stromů  a všechny podél silnic.

Sázení stromů podél cest nadále komplikují hlavně vlastnické vztahy. Vhodné pozemky vlastní většinou soukromníci, kteří náhradní výsadbu často nepovolují. Pomohla by změna zákona, která umožní správcům silnic pozemky vykupovat.

„Vláda slíbila, že koncem letošního roku budou mít silničáři  návod, jak dále sázet a pečovat nejen o stromy podél silnic a železnic, aby chránili před negativními dopady změny klimatu. Věříme, že návod pomůže k návratu stromům podél cest, kam patří,“ uzavírá mluvčí Arniky Jiří Kaňa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…