„Cílem preventivního projektu, který pořádáme už desátým rokem, je docílit snížení počtu a zmírnění následků nehod motocyklistů. Podle našeho názoru je nejefektivnější cestou právě trénink v bezpečí uzavřených ploch. Za pravdu nám dávají i sami motorkáři, kteří kurz absolvovali. Nácvik zvládání krizových situací pod dohledem zkušených instruktorů si velmi pochvalují, řadu z nich už dobře známe. Našich akcí se totiž zúčastňují opakovaně,“ vysvětlil koordinátor projektu Tomáš Lindner.
Za pravdu mu dává sympatická padesátiletá vyznavačka jednostopých vozidel z Mostu. „Kurz navštěvuji opakovaně. Pokaždé se dozvím nejen v teoretické výuce, ale i při výcviku na plochách něco nového, co mi pomáhá motorku v běžném provozu lépe a hlavně bezpečněji zvládat. A v kolektivu motorkářů vždy panuje dobrá nálada a skvělá atmosféra,“ svěřila se.
V teoretické části se účastníci kurzu podrobně seznámili se správnou technikou jízdy, zásadami správného chování při dopravní nehodě či efektivním poskytováním první pomoci. Instruktoři nevynechali ani tematiku dopravní psychologie a sebepoznání. V navazující praktické části si motocyklisté procvičili řadu důležitých jezdeckých technik, například brzdění v různých rychlostech a v náklonu, vedení pohledu, jízdu v nestabilním režimu, plynulé přenášení těžiště, průjezd zatáčkou nebo výhybný manévr.
Instruktoři se zaměřili i na zásady takzvané defenzivní jízdy. „Předvídavý styl jízdy a správné reakce na pochybení druhého mohou nejednou zabránit nehodě, v jejímž důsledku může dojít k vážnému zranění,“ upřesnil Lindner.
Motocyklisté patří k nejohroženější skupině účastníků silničního provozu. Jen v loňském roce jich při nehodách zemřelo 91, dalších 488 utrpělo závažná zranění. Je to meziročně o 27, respektive o 70 více než v roce 2017. Zatímco v letech 1993 až 2015 byla v průměru každá jedenáctá oběť smrtelné nehody motorkář, v loňském roce už to byla každá šestá. Podíl usmrcených motocyklistů na celkovém počtu obětí na tuzemských silnicích tak vzrostl na 16 procent.
Projekt „Učme se přežít“ vznikl v roce 2010. Tým silniční bezpečnosti je značka, pod kterou vykonává desátým rokem své aktivity obecně prospěšná společnost Bezpečně na silnicích. Jejím hlavním posláním je prostřednictvím vhodných preventivních programů a aktivit přispívat ke snižování výskytu závažných dopravních nehod. Vedle dospělých účastníků silničního provozu se nezisková organizace zaměřuje také na děti a mládež.
Mostecký autodrom nabízí kurzy bezpečné jízdy celoročně. Jejich náplň se přizpůsobuje různým skupinám, například ženám, rodinným příslušníkům či pracovním kolektivům. Kurzy využívají plochy polygonu, které jsou největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu u nás. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízejí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých druhů a tonáží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva