Registry – právě ty si vzala na „paškál“ ve třetím spotu Navigátoru bezpečného úvěru „Blbá Blondýna“ Iva Pazderková. Ačkoli na tyto záznamy spotřebitelé často nadávají, jsou tu pro jejich vlastní bezpečnost ve světě úvěrů.
Je to další z příběhů, které ukazují, jak báječně se Blbá Blondýna „vyzná“ ve světě úvěrů. Půjčku, kterou si vzala, nesplácela – a proč by taky měla? Vždyť ti, kteří jí půjčili, mají určitě více peněz, než ona sama a splátky jim tedy chybět nebudou. Jenže v důsledku tohoto počínání se její jméno dostalo na seznam neplatičů, do takzvaného registru. „Z toho budou výhody,“ raduje se Blondýna. A vlastně se ani tak moc nemýlí.
Registry jsou tu pro vaši ochranu
Registry, do kterých se dostávají spotřebitelé, pokud dlouhodobě nesplácí své závazky, jsou mnohdy zdrojem nenávisti na straně spotřebitelů. Bývají totiž důvodem, proč například nedostanou několikátou půjčku. „Jenže oni by za to měli být rádi – protože registry jsou pomyslnou stopkou, která spotřebitelům říká: zastav se a nepůjčuj si. Máš už půjčky, které nezvládáš splácet. Pokud budeš pokračovat, dostaneš se do dluhové spirály. Pokud už jsi v registru, začni potíže řešit, než se dostaneš ještě do větších problémů,“ říká Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru.
Většina lidí si myslí, že registry jsou ochranou jen pro samotné úvěrové společnosti, které díky nim nemusí půjčit těm, kdo jsou rizikoví. To je ale jen půl pravdy. Právě fakt, že společnost může nahlédnout do registrů a prověřit úvěrovou minulost žadatele o půjčku je jednou ze známek zodpovědného úvěrování a boje proti úvěrovým spirálám, které lidem způsobují velké problémy. „Pamatujte si, že společnost, která vám slibuje půjčku bez nahlížení do registrů a bez znalosti vaší úvěrové minulosti není zodpovědným a především bezpečným poskytovatele úvěru. Fakt, že vám půjčí peníze, pro vás v budoucnu nemusí být taková výhra, jak si myslíte. Právě naopak: můžete se kvůli tomu dostat do velkých problémů,“ varuje Soudný.
Pokud si půjčíte v bance a u seriózního nebankovního poskytovatele, je dobré vědět, že informace o vašich spotřebitelských úvěrech, hypotékách, leasingu a úvěrech od stavebních spořitelen včetně kontokorentů na běžných účtech i kreditních kartách se dostanou do dvou základních databází dlužníků – do bankovního nebo nebankovního registru klientských informací.
Oba registry shromažďují pozitivní informace o splácení úvěru, ale i negativní informace, pokud je klient v delším prodlení se splátkami. Veškeré údaje uchovávají oba registry po dobu čtyř let po skončení smluvního vztahu. Ocitnout se můžete rovněž v registru SOLUS, a to v negativní databázi shromažďující informace o klientech, kteří se dostali do problémů se splácením svých závazků u některého ze členů SOLUS. Členy SOLUSu jsou nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. SOLUS shromažďuje i pozitivní databázi. Pozitivní registr zpracovává údaje o klientech a jejich smluvních závazcích, které vypovídají o tom, že klient své povinnosti ke členům sdružení SOLUS řádně plní. Členské společnosti tak mohou na základě Pozitivního registru snáze a přesněji vyhodnocovat, zda je daný klient schopen unést další finanční zatížení či nikoliv.
„Fakt, že společnost, u které si chcete půjčit peníze, nahlíží do registrů, a využívá je pro svou činnost, berte nikoli jako její hendikep, ale naopak jako její velkou výhodu pro vás a jako jeden z faktorů jejího zodpovědného a proklientského přístupu. Naopak zdaleka se vyhněte těm, kdo slibují, že je registry nezajímají. Není to žádná výhoda – naopak, je to známka toho, že se jedná o nebezpečného poskytovatele,“ varuje Soudný.
REGISTRY JSOU NA VAŠÍ STRANĚ
1. Pamatujte na to, že registry slouží k ochraně vás i úvěrové společnosti. Díky nim se nedostanete do úvěrové spirály! Nepředlužíte se.
2. Vždy, když si vybíráte společnost, od které si úvěr chcete vzít, zjistěte si, zda využívá registry. Pokud ne, odmítněte ji – je pro vás riziková. Chcete přece, aby ten, kdo vám poskytuje peníze, byl bezpečný!
3. Při podpisu smlouvy o úvěry dáváte společnosti také svým podpisem právo s uvedením vašich údajů do registrů, v případě žádosti o úvěru dáváte svým podpisem právo společnosti do registru nahlédnout.
O Navigátorovi bezpečného úvěrování
Zmapovat a popsat český trh spotřebitelských půjček, posoudit kvalitu jednotlivých poskytovatelů, nabídnout veřejnosti nástroj, díky němuž se dají finanční instituce jednoduše porovnat, a přispět tak ke zlepšení úrovně finanční gramotnosti – to jsou hlavní cíle projektu Navigátor bezpečného úvěru.
Navigátor bezpečného úvěru si klade za cíl pomoci zájemcům o půjčku tím, že je nasměruje k bezpečným poskytovatelům úvěrů. Dalším cílem je upozornit na ty nebezpečné – spíše než jejich názvy a jména však chce ukazovat na jejich praktiky, protože takových subjektů jsou u nás tisíce a všechny je vyjmenovat není v zásadě možné.
„Chceme do džungle spotřebitelských půjček přinést nástroj, který lidem umožní rychle a jednoduše zjistit, kde si opravdu nepůjčovat, a naopak jim pomůže zorientovat se mezi důvěryhodnými institucemi. Zájemci o půjčku potřebují srozumitelný žebříček sestavený právě na základě nejdůležitějších kritérií, která by měli sami zkoumat,“ uvádí garant projektu, profesor Michal Mejstřík. Dodává, že tato aktivita navazuje na doporučení Národní ekonomické rady vlády, jak řešit zadlužování Čechů, kterým je zlepšování finanční gramotnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva