Blok JE Leningradská II dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu

09.02.2018 17:54 | Zprávy

V 1. bloku ruské jaderné elektrárny Leningradská II s reaktorem VVER-1200 dosaženo minimálního kontrolovaného výkonu. Jedná se už o druhý blok generace III+, který je na světě v provozu, a opět jde o ruský blok. Prvním byl 1. blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II, také s reaktorem VVER-1200, který zahájil komerční provoz v roce 2017.

Blok JE Leningradská II dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu
Foto: JE Leningradská II
Popisek: JE Leningradská II

„Dosažení minimálního kontrolovaného výkonu 1. bloku jaderné elektrárny Leningradská II je posledním článkem řetězce činností fyzikálního spouštění, které začalo 8. prosince 2017. Díky kvalitnímu a včasnému splnění všech naplánovaných prací jsme mohli v novém reaktoru dosáhnout kritičnosti bezpečně a v termínu dle harmonogramu,“ uvedl Andrej Petrov, generální ředitel Koncernu Rosenergoatom (energetická divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a provozovatel ruských jaderných elektráren).

Hodnota minimálního kontrolovaného výkonu představuje méně než 1 % nominálního výkonu bloku. V následujícím týdnu provedou pracovníci elektrárny řadu fyzikálních zkoušek, kterými určí přesné neutronické charakteristiky první zavážky jaderného paliva do reaktoru a ověří spolehlivost systémů ochrany, řízení a pro zajištění jaderné bezpečnosti. Pak bude následovat fáze energetického spouštění, během níž blok vyrobí první elektřinu a zvýší svůj výkon až na 100 %.

V jaderné elektrárně Leningradská II Rosatom staví dva bloky typu VVER-1200, které se řadí ke generaci III+. To znamená, že mají oproti stávajícím jaderným elektrárnám zvýšenou úroveň bezpečnosti a zlepšené provozní a ekonomické parametry. Ruský projekt se vyznačuje unikátní kombinací aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, splňuje veškerá pofukušimská bezpečnostní kritéria a jeho autonomní provoz v případě mimořádné události dosahuje 72 hodin bez zásahu zvnějšku.

České firmy mají s reaktory VVER-1200 reálné dodavatelské zkušenosti. Do elektrárny Leningradská II například dodaly armatury firmy Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering, LOCA-kabely Kabelovna Kabex a čerpadla Sigma Group. Šlo v souhrnu o produkci za 350 milionů korun. Do elektrárny Novovoroněžská II putovaly z Česka v letech 2003 – 2016 armatury, hermetické kabelové průchodky, čerpadla, elektropohony, laboratorní vybavení a obráběcí stroje v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun.

V Leningradské jaderné elektrárně jsou v současnosti provozovány čtyři bloky typu RBMK-1000, které budou v příštích letech průběžně odstavovány, protože dosáhnou hranice své životnosti. Nejstarší z bloků má provozní povolení platné do konce prosince 2018, nejnovější do roku 2025. Pro náhradu výkonu za starší typ bloků jsou určeny nové bloky typu VVER-1200, které udrží energetický význam této lokality. Elektrárna se nachází zhruba 42 kilometrů západně od Petrohradu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda se zabývala dopady dostavby Dukovan na region a schválila vyhlášení nové CHKO Soutok

10:17 Úřad vlády: Vláda se zabývala dopady dostavby Dukovan na region a schválila vyhlášení nové CHKO Soutok

Dostavba jaderné elektrárny Dukovany výrazně ovlivní život v dotčeném regionu. V dlouhodobém horizon…