Byl synonymem odvahy, vůle a odhodlání, vzpomínali na Regiho vojenští policisté

09.01.2017 14:39 | Zprávy

Před dvěma lety se ve strašnickém krematoriu uskutečnilo poslední rozloučení s nadpraporčíkem Jiřím Schamsem přezdívaným Regi, a to se všemi vojenskými poctami za přeletu gripenů a bitevních vrtulníků. Dnes, kdy uplynul další rok od jeho úmrtí, se na Vinohradském hřbitově sešli zástupci velení Vojenské policie s maminkou Jiřího Schamse.

Byl synonymem odvahy, vůle a odhodlání, vzpomínali na Regiho vojenští policisté
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž položil kytici na Regiho hrob a spolu s ostatními přítomnými zavzpomínal na padlého kolegu. „Regi byl synonymem slov odvaha, povinnost, vůle a odhodlání. Jsem hrdý na to, že Vojenská policie měla ve svém středu právě takového člověka,“ zdůraznil náčelník VP.

Skromný a obětavý člověk, který pomáhal druhým

Kaplan Vojenské policie major David Tomčík přečetl z Bible slova žalmu a s přítomnými se za padlého kolegu pomodlil. „Na Regiho vzpomínáme nejen jako na kolegu vojenského policistu, ale také jako na skromného a obětavého člověka, který poslední roky svého života zasvětil pomoci druhým lidem s podobným osudem. Byl jim obrovským příkladem a motivací,“ dodal kaplan Tomčík.

Jiří Schams v roce 2007, před výjezdem do Afghánistánu
Jiří Schams v roce 2007, před výjezdem do Afghánistánu

Jiří Schams se narodil 22. září 1972 v Praze. Od mládí ho to táhlo k armádě, a tak není divu, že se nakonec stal profesionálním vojákem. Působil u několika útvarů včetně speciálních sil, v roce 2003 přešel k Útvaru speciálních operací Vojenské policie (SOG). Zahraniční zkušenosti čerpal během celé kariéry v operacích na území Kuvajtu, Bosny a Hercegoviny, Kosova a naposledy také v roce 2008 v Afghánistánu. Čeští vojenští policisté tehdy v rámci mise ISAF doprovázeli mezinárodní humanitární pracovníky, když na ně zaútočil sebevražedný atentátník. Na místě zemřeli dva dánští pracovníci, čtyři Afghánci a Milan Štěrba, velitel ochranného týmu SOG. Jiřího Schamse zasáhlo několik střepin, které mu způsobily vážná zranění.

Po čtyřech měsících v komatu se Jiří Schams probral. Ačkoliv byl kvůli svému stavu upoután na vozík, neztratil nic ze své povahy bojovníka. Nejenže úspěšně zápasil se svým hendikepem, také se ze všech sil snažil pomáhat podobně postiženým. Když byl po šesti letech schopen opět vstát, plánoval podstoupit operaci v zahraničí, která mu měla pomoci vrátit se do běžného života. Bohužel osud zasáhl znovu. Závažnou nemoc, která jej stihla, už Regi neporazil. Zemřel 7. ledna 2015.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy loni rekordně modernizovaly, na nové vlaky se mohou cestující těšit i letos

7:23 České dráhy loni rekordně modernizovaly, na nové vlaky se mohou cestující těšit i letos

Celkem 144 zbrusu nových elektrických, motorových a netrakčních jednotek a elektrických lokomotiv za…