Dlouhé stráně jsou proto stále důležitějším prvkem při stabilizaci energetické soustavy České republiky a ČEZ do jejich provozu každoročně investuje. „V minulých letech jsme do zvýšení účinnosti a zároveň spolehlivosti provozu a také do prodloužení životnosti elektrárny investovali stovky miliónů korun, jen letos šlo o opravy a investice za zhruba 40 milionů. Provedli jsme například výměnu reverzačních odpojovačů v podzemí elektrárny a mnohé další práce, stále ještě pracujeme na budování přehrážky nad dolní nádrží, která bude zachycovat naplaveniny a sedimenty, jež by zbytečně zanášely před dvěma lety vyčištěné dno nádrže,“ upřesnil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.
Turbína, přesněji víko turbíny - soustrojí je hluboko pod zemí
Energetická soustava ČR využívá přečerpávací elektrárny díky jejich flexibilitě. V době přebytku elektřiny v síti (především v noci, ale v posledních letech stále častěji i v průběhu dne) se voda čerpá z dolní nádrže přečerpávací elektrárny do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu naopak vyrábí elektrická energie. Elektrárny díky tomu slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V rámci jednoho přečerpávacího cyklu umí Dlouhé stráně „napumpovat“ do české energetické sítě až 3,5 milionu kWh.
Originální virtuální prohlídka přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně je dostupná na webu http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/.
Zájemci, kteří chtějí zažít prohlídku podzemních útrob elektrárny i unikátní horní nádrže v nadmořské výšce 1350 metrů, se mohou objednat na exkurzi na webu www.dlouhe-strane.cz.
Více o vodních elektrárnách ČEZ, a. s. ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva