ČEZ historicky nejvyššího výkonu Dukovan dosáhl díky letošnímu zvýšení výkonu elektrárny o 36 MWe, po provedení analýz a drobných úprav, které operátorům umožnily zvýšit výkon reaktoru o cca 2,3% a tím i teplotu vody primárního okruhu na výstupu z reaktoru o cca 2 °C z 298,4 na 300,4 °C, samozřejmě při dodržení všech bezpečnostních podmínek a parametrů.
„Nechceme prvoplánově trhat rekordy. Klíčová je pro nás bezpečnost a spolehlivost provozu. Všechny naše jaderné bloky ale s ohledem na plánovaný provoz průběžně modernizujeme a možnost navýšit výrobu je vítaným přínosem,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Nejvyšší hodnoty výkonů operátoři zaznamenali na bloku číslo 1, který dosahoval výkonu 518,4 MW, následován blokem číslo dvě s výkonem 513,9 MW a následně blokem číslo tři, jehož hodnota výkonu se i při současné dodávce tepla zastavila na 510,3 MW. Historicky nejvyšší okamžitou výrobu energetici zaznamenali mezi jedenáctou v noci a půlnocí.
Současně elektrárna překonala i doposud nejvyšší celodenní výrobu a do přenosové soustavy dodala 49 021,82 MWh čisté bezemisní elektrické energie. Ve srovnání s předchozím obdobím loňského roku elektrárna za jediný den vyrobila o 1 137 MWh čisté bezemisní elektřiny více. Takové množství by vystačilo na pokrytí celkové roční spotřeby pro více než 320 domácností.
„Další zvýšení výkonu elektrárny očekáváme už v příštím roce, kdy zvýšíme výkon i na posledním, čtvrtém výrobním bloku, což ročně přinese opět několik desítek tisíc megawthodin vyrobené energie navíc. Úspěšně tak ukončíme program Využit potenciálu JE Dukovany, který jsme zahájili v roce 2020.“, upřesnil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 12 498 644 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva