Současné nevětrné počasí i nasazení energetiků v terénu i na dispečinku udržuje elektrickou síť v České republice v dobrém stavu a větší poruchy při dodávce elektřiny nejsou.
Na začátku února byla ale situace zcela jiná - při orkánu Sabine se stovky tisíc odběratelů ocitly bez elektřiny. Na Sněžce byly nárazy větru až 184 kilometrů za hodinu. Orkán znamenal také tisíce poruch na vedení elektřiny. O 14 dní později udeřil vítr znovu a na polské straně Sněžky naměřili meteorologové dokonce rychlost 223 kilometrů za hodinu.
„Proti orkánu samozřejmě nic nezmůžeme, ale v případě jiných nečekaných výpadků elektřiny chceme nabídnout rychlou pomoc nemocnicím a dalším větším zdravotnickým zařízením, které jsou našimi zákazníky. Velice oceňujeme práci, kterou teď pro nás všechny zdravotníci dělají. Zajištění co nejhladšího chodu nemocnic je v zájmu nás všech,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Větší nemocnice mají často vlastní záložní zdroj energie, ten ale nepokryje všechno. Jsme schopni v řádu hodin přivést do nemocnice další náhradní zdroj, který zajistí dodávku proudu i do jiných částí areálu.“
ČEZ ESCO, které se zaměřuje na chytrá energetická řešení pro města, obce a firmy, nemá kapacitu pokrýt tímto způsobem veškeré nemocnice v Česku, tuto pomoc nabízí v první řadě svým zákazníkům. Jde primárně o nemocnice, které odebírají od ČEZ ESCO energie nebo jiné ESCO produkty. V Nemocnici Jihlava, Česká Lípa, Karlovy Vary nebo v nemocnicích Moravskoslezského a Pardubického kraje například běží projekty energetických úspor s garantovaným výsledkem (EPC).
„Všem nemocnicím jsme pak v rámci tohoto opatření schopni za polovinu nákladů nabídnout regulátory napětí v síti, které sníží spotřebu elektřiny o 10 až 20 procent,“ doplňuje obchodní ředitel ČEZ ESCO Vlastimil Vyskočáni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva