Do pomyslného vodního labyrintu se nyní mohou „ponořit“ návštěvníci Informačního centra klasické energetiky Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice.
V jeho suterénu je totiž nainstalovaná výstava „Voda a civilizace“, přičemž proplétání se mezi jednotlivými panely může opravdu někomu připomínat putování bludištěm. To se líbí hlavně dětem, které kromě hrátek ve zcela novém energetickém koutku s interaktivními prvky či již se staršími permoníky tak mají možnost další zajímavé zábavy s ponaučením. Byť jen dočasně, a to do 27. září, kdy výstava přibližující význam této životodárné tekutiny pro člověka a celou planetu Zemi končí.
Putovní výstava unikátních fotografií a informací z výzkumů na stále aktuální téma „Voda a civilizace“ přibližuje na velkoformátových panelech klíčový význam této životodárné tekutiny od náboženských přes ekonomické, fyzikálně-technické až po krajinné, ekologické, historické či politické souvislosti. Výstavu si již během uplynulých dvou let prohlédlo v českých a moravských městech více než milion osob.
„Výstava Voda a civilizace nemůže změnit svět. Může ale každého z nás inspirovat k tomu, aby o vodě skutečně přemýšlel a v rámci svých možností pro ni něco dělal. Můžeme přitom udělat mnohé – změnit naše chování, budovat, ne ničit. Je to na každém z nás. Na základě současných trendů a dostupných vědeckých dat je totiž prakticky jisté, že v důsledku zvyšování hladin moří a oceánů budou podstatné části států a někdy i celé státy zanikat. A to již v reálném čase do roku 2050, pokud zůstanou zachovány dosavadní trendy. Scénáře píšeme společně,“ říká prorektor Univerzity Karlovy Miroslav Bárta, kurátor a spoluautor výstavy. Zároveň upozorňuje, že voda není tématem politiků, organizací ani zájmových skupin, ale je součástí života nás všech.
Velkoformátové fotografie tak nabízejí různé pohledy na životodárnou tekutinu. Připomínají, jak je lidská existence závislá na vodě, přestože problém jejího nedostatku v Česku i jinde ve světě si většina lidí vůbec ani nepřipouští. Fotografie ze všech kontinentů pocházejí z mnoha institucí a od řady autorů. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002. Začíst se lze i do textů řady světově uznávaných vědců.
Šetření pitnou vodou je přitom jednou z ekologických priorit Skupiny ČEZ, která je generálním partnerem výstavy. „České země patří v historii využívání vody pro výrobu elektřiny mezi průkopníky a technologické lídry, ostatně Kaplanovy turbíny dnes najdete ve vodních elektrárnách po celém světě. Voda je cenným zdrojem ekologické elektřiny a významně přispívá k hladkému chodu celé energetické soustavy. Ať už se jedná o velká vodní díla nebo maličké elektrárny na menších tocích. Plně si uvědomujeme, že se voda stává stále vzácnější, a proto hledáme možnosti její úspory všude, kde to jde. Spotřeba pitné vody v elektrárnách ČEZ loni klesla o výrazných 11 procent. Srovnání s rokem 2001 ukazuje dokonce dramatické 65% snížení odběru,“ uzavírá Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.