ČEZ Inven Capital má ve své „stáji“ prvního jednorožce

23.06.2021 12:18 | Zprávy

Berlínská společnost Forto, jejíž poslední kolo financování o objemu 50 milionů dolarů vedl loni na podzim fond Skupiny ČEZ Inven Capital, dosáhla nyní valuace přes jednu miliardu dolarů, čímž se pět let od svého vzniku zařadila mezi tak zvané jednorožce. Rychle rostoucí start-up v oblasti logistiky nyní získává 240 milionů dolarů od zkušených globálních hráčů typu Softbank, Citi Ventures nebo G Squared, svoje investice ve společnosti navyšují i současní investoři. Forto působí v Evropě a v Asii, má zhruba 2500 zákazníků a přes 500 zaměstnanců. Do roku 2025 chce mít veškerou přepravu klimaticky neutrální.

ČEZ Inven Capital má ve své „stáji“ prvního jednorožce
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Německá společnost Forto, přední digitální speditér především v zaoceánské přepravě, zaujala globální fondy v čele s japonským gigantem Softbank, který v minulosti podpořil například společnosti Uber, Alibaba nebo komunikační platformu Slack. Společně s venture kapitálovým fondem Citi Ventures (investice především do finančních služeb) a G Squared (mezi jejich investice patří mimo jiné Bolt, SpaceX nebo Coursera) a stávajícími investory včetně Inven Capital vkládají do Forta 240 milionů dolarů, čímž jeho valuace stoupla nad hranici jedné miliardy dolarů. Takové startupové firmy se v investorské hantýrce nazývají „unicorns“ neboli jednorožci.

„Inven Capital již několikrát ukázal, že má velmi dobře vyvinutý investiční cit. Ročně posoudí stovky firem, z nichž vybere dvě tři, do kterých následně investuje. Společnosti v našem portfoliu často zaujmou i hráče globálního rozměru a daří se nám vložené prostředky velmi solidně zhodnocovat. Navíc díky tomu máme přehled o nových technologiích a chytrých řešeních, což je v energetice konkurenční výhoda“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač. Do společnosti Forto vstoupil investiční fond Skupiny ČEZ Inven Capital loni v listopadu, kdy společně se stávajícími a novými investory investovali do start-upu 50 milionů dolarů. Svou investici ve Forto Inven Capital navýšil i v rámci současného kola. V rámci koinvestiční dohody v obou případech na investicích participovala Evropská investiční banka.

„Získat do portfolia start-upového jednorožce je snem každého investora, takže mám obrovskou radost, že Inven Capital se to podařilo. Forto i přes již několik měsíců trvající krizi v mezinárodní přepravě roste meziročně o více než 100 % a zákazníkům garantuje transparentnost a flexibilitu. Potenciál pro další růst je veliký: Forto expanduje v Evropě i Asii, jejich tým se rozrůstá o zkušené odborníky z technologických firem v Silicon Valley. To vše s vizí zjednodušení mezinárodní přepravy a její ekologizace,“ dodává Petr Míkovec, generální ředitel Inven Capital.

„V naší snaze o další digitalizaci globálního obchodu plánujeme významně rozšířit naše zeměpisné působení, technologickou platformu a zákaznické operace, abychom upevnili naše vedoucí postavení na trhu v Evropě i mimo ni," komentoval vstup globálních investorů Michael Wax, jeden ze zakladatelů a výkonný ředitel Forto.

Letos na jaře Forto oznámilo cíl od roku 2025 nabízet svým zákazníků jen 100% klimaticky neutrální přepravu zboží. U každé objednané zakázky změří a zanalyzuje uhlíkovou stopu, zaměří se na její efektivitu, aby emise byly co nejnižší, a nevyhnutelné emise CO2 pomůže zákazníkovi kompenzovat prostřednictvím certifikovaných klimatických projektů. Služby společnosti Forto v současnosti využívá přes 2500 zákazníků z oblasti průmyslu (např. výrobce topných, průmyslových a chladicích systémů Viessmann), velkoobchodu i maloobchodu (např. Miele nebo módní řetězec Zero) a e-komerce (např. Home24). Digitální platforma pracuje s daty v reálném čase, čímž dosahuje vysoké míry dochvilnosti a zároveň téměř o třetinu snižuje administrativní náklady firem související s dodavatelským řetězcem. 

Skupina ČEZ svému fondu Inven Capital svěřila 190 milionů euro. Jeho úspěšná investorská strategie na konci roku 2017 přilákala Evropskou investiční banku, která Inven Capital poskytla do správy 50 milionů eur za účelem vytvoření společné investiční iniciativy. Celkem Inven Capital v období 2015-2020 proinvestoval 130 milionů euro (3,4 miliardy Kč) a dalších zhruba 70 milionů euro (necelé 2 mld. Kč) alokoval na dodatečné investice do stávajícího portfolia, které budou realizovány v příštích letech.

O Forto

Společnost Forto založili pod názvem FreightHub v roce 2016 Ferry a Fabian Heilemannovi, Erik Muttersbach a Michael Wax s cílem vyvinout digitálního speditéra pro přepravce 21. století. Z původního zaměření na lodní přepravu mezi Německem a Asií se rychle rozrostli v dodavatele komplexních technologických služeb. Poskytují technologickou digitální platformu pro zjednodušení, zefektivnění a větší transparentnost i spolehlivost mezinárodního dodavatelského řetězce. Jejich platforma tak pokrývá celý procesní řetězec od nabídky, rezervace, správy dokumentů, sledování a trasování až po proaktivní zpracování výjimek a analýzu dat dodavatelského řetězce. Berlínská firma se za pět let rozrostla na téměř více než 500 zaměstnanců, s dvanácti kancelářemi po celém světě. Na jaře 2020 změnila název na Forto a podruhé za sebou získala titul nejlepšího německého start-upu podle LinkedIn.

O Inven Capital

INVEN CAPITAL je venture kapitálový fond Skupiny ČEZ s podporou Evropské investiční banky (EIB). Financování EIB je realizováno z prostředků Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Strategií Inven Capital je vyhledávání investic do menších inovativních a rostoucích firem, jejichž řešení přispívá k redukci CO2. Zaměřuje se především na růstové investiční příležitosti v pokročilejší fázi rozvoje („later stage growth“) s osvědčeným byznys modelem prokázaným realizovanými příjmy a dlouhodobým růstovým potenciálem. Cílem Inven Capital je vytváření dlouhodobé hodnoty díky aktivní spolupráci s managementem společností, do kterých investuje, a aktivní podpory strategie organického nebo akvizičního růstu. Společnosti v portfoliu Inven Capital získají možnost využít pro další rozvoj rozsáhlých odborných znalostí Skupiny ČEZ v energetickém sektoru, její klientské základny a technologických synergií. Fond je řádným členem Invest Europe (Evropská asociace private equity a rizikového kapitálu) a CVCA (České asociace private equity a rizikového kapitálu). Od svého založení v roce 2015 investoval Inven Capital celkem do dvanácti společností, u dvou z nich již provedl úspěšný exit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

RRTV publikovala 21.11.2024 tiskovou zprávu o nutnosti registrace všech tvůrců audiovizuálního obsah…