Přesně 51 měření provedl speciální dálkově ovládaný manipulátor. Více něž čtvrt tuny vážící zařízení umístili technici do vnitřní šachty reaktoru pomocí polárního jeřábu. Speciálních sondy měřily předem určené vzdálenosti dvou bodů s přesností v setinách milimetrů. „Vnitřní šachta reaktoru je v těsném kontaktu s palivovými soubory. Je tedy vystavena přímému tepelnému a neutronovému působení. Měřením ověříme její současný stav a prostřednictvím speciálních modelů dokážeme velice podrobně předpovědět stav zařízení i za několik let. A to je velmi důležité z hlediska řízení stárnutí a další péče o zařízení,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Na kontroly reaktoru a jeho částí kladou energetici velký důraz. Využívají k tomu hned několik nezávislých metod. Například pomocí ultrazvuku a speciálních kamer velmi detailně kontrolují vnitřní i vnější povrch tlakové nádoby. Prostřednictvím tzv. svědečných vzorků sledují vliv radioaktivního záření na materiál tlakové nádoby. Další kontroly jsou zaměřené právě na vnitřní části nebo navazující zařízení. „Znalost stavu zařízení je základní podmínkou pro jeho bezpečný provoz. Proto na obou jaderných elektrárnách modernizujeme nejen vlastní zařízení, ale zavádíme a zlepšujeme i kontrolní metody a programy řízení stárnutí klíčových komponent,“ konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Aktuálně je v provozu pět z šesti českých jaderných bloků. Druhý temelínský výrobní blok je z důvodu plánované výměny paliva a kontrol odstaven od 22. července.
V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 13 tisíc činností včetně 67 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o druhou plánovanou odstávku v Temelíně. První blok byl pro kontroly a výměnu palivových souborů odstaven na necelé dva měsíce od 15. dubna do 9. června.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva