Cvičení se účastní třicítka leteckých záchranářů z HZS Jihomoravského kraje, lezecká skupina hasičů z elektrárny a osádka policejního vrtulníku, který mohou lidé až do středy vidět přímo nad elektrárnou, jejíž prostor je jinak přísně střeženou bezletovou zónou.
První nácviky vysazení záchranářů z vrtulníku do koruny chladící věže začaly už v pondělí dopoledne. V následujících dnech trénovali také vyzvednutí zraněné osoby do vrtulníku a jeho transport do bezpečí. „Při záchraně osob z vrtulníku je oproti záchraně z pevného bodu více stresových faktorů a méně času. Klíčové je zachovat klid, komunikovat s pilotem a informovat zachraňovaného, co ho čeká“, říká letecký záchranář HZS JmK Radim Vacula.
Probíhající cvičení pomocí vrtulníku navazuje na unikátní výcvik celkem devadesáti hasičských lezců z elektrárny a lezců profesionálních hasičů z hasičských záchranných sborů Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, k záchraně osob z pracovní lávky při obnově pláště chladicí věže číslo 5, který proběhl v říjnu loňského roku.
„Obnovu vnitřních i vnějších plášťů provádíme v elektrárně postupně u všech osmi chladících věží. Téma výcviku je proto praktické a odstávka bloku pro výměnu paliva, kdy z chladicí věže nestoupá pára, je pro jeho pořádání ideálním okamžikem,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Létání nad chladícími věžemi elektrárny, kde hrozí nebezpečí náhlého poryvu větru v kombinaci s vystupující párou z věží, vyžaduje důslednou přípravu a zkušenosti osádky vrtulníku. Výhodou je, že záchrana pomocí vrtulníku je časově rychlejší. „Volba způsobu záchrany z chladicí věže by však s ohledem na omezenou délku lana z navijáku vrtulníku by závisela na výšce, ve které by došlo k uvíznutí lávky. Podle toho bychom museli kombinovat klasickou lezeckou techniku s metodou záchrany s vrtulníkem.“, říká velitel lezecké skupiny hasičů dukovanské elektrárny, Zdeněk Chvátal.
Hasičský záchranný sbor v Jaderné elektrárně Dukovany má 70 zaměstnanců. Jejich hlavní celoroční náplní jsou převážně stovky technických pomocí a asistencí, které zahrnují například početné požární asistence při údržbě a modernizaci zařízení, jištění osob, záchranu osob z výtahů nebo prověřování situace při spuštění elektrické požární signalizace. Dukovanští hasiči díky své blízkosti také dlouhodobě pomáhají zachraňovat lidské životy i majetek obyvatel v okolí elektrárny. V roce 2021 tak vyjížděli mimo elektrárnu k 51 zásahům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva