Celé vodní dílo, kterého je vodní elektrárna součástí, je zapsáno jako kulturní památka. Proto byl před zahájením prací na fasádě proveden stavebně – historický průzkum vnější části pláště budovy. Architektonické řešení fasády je provedené v duchu doznívající secese. Po dokončení opravy vnějšího pláště budovy je tedy v maximální možné míře zachován původní vzhled budovy, včetně barevného řešení.
„Rekonstrukcí technologie v roce 2005 jsme docílili výrazného zlepšení účinnosti elektrárny, letošní opravy zajistí elektrárnu proti poškození klimatickými vlivy,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Oldřich Kožušník a zároveň k tomu dodává: „Opravená fasáda architektonicky zajímavé malé vodní elektrárny zajisté každého zaujme při přejezdu nádherné hráze labské přehrady.“
Elektrárna Les Království je v provozu již od roku 1923, původní dvojčité kotlové Francisovy turbíny byly v roce 2005 nahrazeny dvěma moderními horizontálními Francisovými turbínami s celkovou hltností 12 m3/s, rekonstruovány byly i rozvodny vysokého napětí a nízkého napětí. Výkon elektrárny je v současné době 2 210 kW.
Malé vodní elektrárny společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje lze najít například na Labi, Divoké Orlici, Mži, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce.Nejstarší elektrárnou je MVE Čeňkova pila na Šumavě s instalovaným výkonem 100 kW a rokem vzniku 1912. V regionu východních Čech společnost provozuje osm malých vodních elektráren – Hradec Králové, Les Království, Pardubice, Pastviny, Práčov, Předměřice, Přelouč a Spálov.
Společnost samotná má sídlo v historické budově malé vodní elektrárny „Hučák“ v Hradci Králové, kde zároveň v květnu 2008 otevřela nové informační centrum věnované výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ