S velkou pečlivostí a přesností přistupují odborníci z ÚJV Řež ke kontrole napětí ocelových lan, která vyztužují ochrannou budovu kolem reaktoru. Speciální hydraulický lis lano natahuje silou až tisíc tun a v mobilním velíně vytaženém na střechu padesátimetrové budovy experti sledují milimetry. „V momentě, kdy cítím, že se ocelová kotva na konci lana o přibližně jeden milimetr nadzvedne, tak mám přesnou sílu napětí. Pak můžeme zkalibrovat nové tenzometry,“ říká Jan Bulák, který má za ÚJV Řež výměnu tenzometrů na starosti. Pro představu přirovnávají odborníci náročnou operaci k vytahování kůlu ze země. „Ve chvíli, kdy se kůl dostane do pohybu, tak to je přesně síla, kterou byl zaražen do země,“ přirovnává Bulák.
Na třetině ze 136 lan kontejnmentu energetici vyměňují zařízení, pomocí kterého se napětí ocelových lan měří (tzv. tenzometry). Práce budou hotovy do konce odstávky. „Jde o klíčovou budovu, která odděluje reaktor od životního prostředí. Proto je důležité, abychom měli přesné informace o jejich stavu,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.
Údaje z tenzometrů temelínští odborníci kontrolují každý měsíc. Naměřené hodnoty pak předávají Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Tím dozoru dokladují požadované předepnutí ochranné budovy. „Minimální požadovaná hodnota napětí válcových lan je 840 tun, přičemž aktuální průměrná téměř o sto tun vyšší,“ vysvětlil Ondřej Paulát, systémový inženýr kontejnmentu.
Práce na výměně tenzometrů budou pokračovat v létě i během odstávky prvního bloku.
Ochranná budova kolem reaktoru (kontejnment). Jde o klíčovou bezpečnostní bariéru, která odděluje reaktor od životního prostředí. Vypadá jako válec vysoký 56 metrů s průměrem 45 metrů. Betonové stěny jsou tlusté 1,2 metrů. Vydrží silné zemětřesení, odolá tornádu nebo tlakové vlně po výbuchu. Jeho význam se ukázal při havárii americké elektrárny Three Mile Island.
Dohromady jeho konstrukci vyztužuje 136 ocelových lan, každé předepjaté silou tisíc tun. Tloušťka lana je 20 centimetrů a je spleteno z 478 menších kabelů. Délka se pohybuje od 95 do 190 metrů.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva