Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců klíčových českých energetických zdrojů už jsou, nebo by v nejbližších týdnech měly být chráněny proti nemoci covid-19. Vyplývá to z přehledu, které pravidelně aktualizují jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. „I tady je očkování dobrovolné, ale zároveň jsou si zaměstnanci vědomi odpovědnosti vůči sobě i kolegům. Jaderné elektrárny jsou naše hlavní zdroje bezemisní elektřiny a tento přístup je zde velmi důležitý,“ doplňuje předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Mimořádně ostře je nyní sledován vývoj počtu očkovaných a testovaných zaměstnanců v Temelíně, kde se plně rozjíždí odstávka druhého výrobního bloku. V plánu je tady kromě samotné výměny paliva přibližně 13 tisíc pracovních činností a do elektrárny míří přes 600 dodavatelů z České republiky i zahraničí.
„Obě naše jaderné elektrárny zatím prošly pandemií výborně. Přijali jsme řadu opatření, vždy jsme na sebe o něco přísnější, než jsou nařízení státu, ale díky tomu jsme nikdy nemuseli například omezovat provoz. A v tomto přístupu dál pokračujeme,“ doplňuje ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
České jaderné elektrárny Temelín a Dukovany patří mezi klíčové prvky kritické infrastruktury České republiky. I proto ochranná opatření přijatá v souvislosti s nemocí covid-19 patřila k nejpřísnějším. Například u minulé odstávky prvního temelínského bloku měli energetici u klíčových profesí oddělené týmy A a B, u těchto lidí navíc zkrátili týdenní periodu testování, zahraniční pracovníky testovali prvních pět dní v podstatě každý den.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,8 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.