Aktuálně se výkon nedávno připojeného druhého bloku pohybuje nad úrovní 1100 MWe, první výrobní jednotka, která vedle elektřiny dodává i teplo pro České Budějovice, Týn nad Vltavou i elektrárnu, hodinově vyrábí přes 1090 MW. V novém provozním nastavení, zahrnujícím i dodávky tepla do Český Budějovic, pracuje elektrárna už déle než rok.
„V obou našich jaderných elektrárnách se nám daří využít výsledky modernizačních programů, zaměřených jak na využití rezerv, tak i vylepšování technologie. Naším cílem ale není trhání rekordů, v první řadě nám jde o bezpečnou a stabilní výrobu,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Podle energetiků jsou za navýšením výroby v Temelín především průběžné modernizace a optimální provozní režim. K tomu už několikátým rokem využívají umělou inteligenci.
„Potvrzují se naše predikce, kdy se dodávky tepla do Českých Budějovic formou odběru páry z turbosoustrojí projevují na výrobě elektřiny jen minimálně. I při plném zimním zatížení se provoz horkovodu projevuje maximálně v řádu jednotek megawatt,“ dodává Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Po zahájení provozu v letech 2000 a 2002 byl výkon každého z temelínských bloků 981 MWe. Díky řadě projektů má nyní každá výrobní jednotka průměrný výkon 1086 MWe. Podobným vývojem přitom prochází i Jaderná elektrárna Dukovany, kde u tří bloků vzrostl výkon ze 440 MWe na 512 MWe. U čtvrtého bloku dojde k navýšení z 500 MWe na 512 MWe během blížící se odstávky. Zvýšení výkonu tak odpovídá například výrobě velké uhelné elektrárny, bez emisí, záboru půdy či vyšší spotřeby paliva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva