ČEZ: Temelínští hasiči loni zasahovali hlavně preventivně

19.02.2022 20:15 | Tisková zpráva

Především preventivně zasahovali loni podnikoví hasiči z elektrárny Temelín. Z celkových 1445 výjezdů tak v polovině případů dohlíželi na práce spojené s rizikem požáru.

ČEZ: Temelínští hasiči loni zasahovali hlavně preventivně
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Ten ani jednou v areálu elektrárny nemuseli řešit. V závěru června v pomáhali v okolních obcích odstraňovat následky silné bouře. Podobně na tom také byli i jejich kolegové z Dukovan.

Loni hasičská uniforma nechyběla u 719 prací, při kterých existovalo riziko požáru. „Takovým příkladem je třeba svařování, práce na turbíně, generátoru nebo transformátorech,“ uvedl konkrétně Martin Novotný, velitel temelínských hasičů.

V kolonce technická pomoc se na konci roku objevil údaj 349. Nejčastěji šlo zásahy chemické služby v oblasti měření koncentrací nebezpečných plynů, o vyproštění osob uvíznutých ve výtahu nebo dezinfekční práce. Přibližně v desetině výjezdů byla příčinou falešná aktivace čidla elektrické požární signalizace.

Dvacetšestkrát hasiči ČEZ zasahovali v rámci Integrovaného záchranného systému ČR mimo areál elektrárny. „Vždy šlo o místa v blízkosti elektrárny Temelín a z hlediska rychlosti zásahu bylo taktické povolat právě naši jednotku,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Jednalo se především o technické zásahy spojené s pády stromů na budovy nebo komunikace, pomoc při dopravních nehodách, ale i likvidaci požárů nebo poskytnutí zdravotní pomoci při úrazu a jiné zdravotní komplikaci.

Nejnáročnější to bylo z 24. na 25. června, kdy pomáhali odstraňovat následky silné bouře. V noci pomocí motorových pil hasiči odstraňovali spadlé stromy ze silnic v okolí elektrárny. Ráno se přesunuli do Týna nad Vltavou, kde pomáhali odstranit strom, který spadl na rodinný dům. Z Týna se třicítka hasičů přesunula do nedaleké Dřítně, která patřila k nejvíce poškozeným obcím. Zde hasiči ČEZ pomáhali s opravou poškozené střechy kostela. „Pro všechny je lepší, když podobné zásahy nejsou potřeba. Jsme ale rádi, že i touto cestou můžeme našemu okolí pomoci,“ poznamenal Petr Měšťan, ředitel útvaru Bezpečnost v divizi Jaderná energetika ČEZ.

Od roku 2016 jsou profesionální hasiči ČEZ zařazeni do takzvaného poplachového plánu Jihočeského kraje. Vyžaduje-li to především rychlost zásahu, může je krajský hasičský dispečink povolat.

Temelínská jednotka má osm desítek hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 2,5 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…