ČEZ: Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren

22.06.2019 15:06 | Zprávy

Majestátní Dlouhé stráně v Jeseníkách, starodávná Čeňkova Pila na Šumavě, Lipno, Orlík a Štěchovice na Vltavské kaskádě i mnohé další. Vodní elektrárny ČEZ vyrobí ročně okolo dvou miliard kWh elektřiny, kterou mohou většinou do tří minut nabídnout české energetické soustavě a spotřebitelům.

ČEZ: Tip na rozmarné léto u vody? Odhalte tajemství hydroelektráren
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Často jde zároveň o unikátní technické i krajinotvorné prvky. Místa, kde se rodí ekologická energie, se letos v létě představí veřejnosti prostřednictvím soutěže o zajímavé ceny.

Jak na to? Stačí navštívit minimálně šestici z tuctu vybraných vodních elektráren provozovaných Skupinou ČEZ v České republice ZDE a prudce se zvyšuje šance vyhrát některou ze zajímavých cen. Klíčem k výhře je otisknout do herní karty razítko z Infocenter elektráren Dlouhé stráně, Hučák a Čeňkova pila nebo opsat kód z plakátů umístěných u vstupů do všech zbývajících elektráren.

Část elektráren včetně běžně nepřístupných provozních interiérů si před cestou za razítkem a kódem lze prohlédnout prostřednictvím virtuálních prohlídek ZDE.
Nekorunovanou královnou mezi vodními elektrárnami letního okruhu, dlouhodobým suverénem návštěvnosti a magnetem na turisty je jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na hřebenech Jeseníků, kam jen vloni dorazilo 88 756 turistů.

Své kouzlo mají ale i všechny ostatní. Přijďte se o tom přesvědčit! Podívejte se, jak královéhradecké Infocentrum umístěné v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák a zaměřené na obnovitelné zdroje energie interaktivní formou představuje principy a možnosti zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, atd. Nahlédněte do zákulisí přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, která v praxi demonstruje výhody a možnosti těchto obrovských energetických baterií pro celou českou elektrizační soustavu.

Ocenit aspoň pohledem ale můžete i architektonické skvosty své doby – například elektrárnu pod pohádkovou přehradou Les Království, Spálov postavený ve stylu art deco, Čeňkovu Pilu – symbol Klostermannova Světa lesních samot, ale i další elektrárny.

Apetit Čechů po tzv. technické turistice je stále silnější, svědčí o tom i statistiky návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ v roce 2018. Do energetických lokalit po celé České republice zavítalo historicky rekordních 235 254 lidí, což je meziročně o 4,9 % více. Největší zájem se koncentruje do letních měsíců, lidé však na většinu lokalit jezdí po celý rok. Přijďte se i vy podívat na místa, kde vzniká ekologická energie!

Více o Infocentrech Skupiny ČEZ v ČR ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: V Krušných horách začala šetrná přeměna porostů

16:13 Lesy ČR: V Krušných horách začala šetrná přeměna porostů

Podpořit v Krušných horách přirozeně obnovené stromy podrůstající ty mateřské, lesy prosvětlit a pos…