Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v březnu 2020 cenová hladina meziročně o 3,4 %. Inflace se oproti únoru snížila, nadále se však nacházela nad horní hranicí tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v březnu meziročně zvýšily o 3,4 %.
Březnový meziroční růst spotřebitelských cen byl o 0,2 procentního bodu nižší, než předpovídala únorová prognóza ČNB. Záporná odchylka cenového vývoje od prognózy je z větší části odrazem zatím nižších než očekávaných dopadů změn nepřímých daní. Ty souvisejí s pozdějším než předpokládaným promítáním zvýšené spotřební daně na tabák do cen cigaret. K inflaci pod prognózou významně přispěl také neočekávaný pokles cen pohonných hmot, ve kterém se odrazil nedávný propad světových cen ropy. Naopak výrazně rychleji, než prognóza předpovídala, rostly i v březnu ceny potravin, a znatelně vyšší byla oproti očekávání i jádrová inflace. V těchto cenách se nadále projevovaly donedávna silné domácí inflační tlaky, v cenách potravin též předchozí růst cen globálních agrárních komodit. Regulované ceny rostly ve srovnání s prognózou mírně rychleji.
Zveřejněná data zatím jen částečně odrážejí dramatickou změnu ekonomické situace vlivem koronavirové pandemie a souvisejících opatření proti šíření nákazy. Jejich dopady zásadně mění dosavadní výhledy pro globální i českou ekonomiku protiinflačním směrem, což se postupně projeví v cenovém vývoji v následujících čtvrtletích.
Petr Král, ředitel sekce měnové
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV