ČNB vnímá posilování způsobilosti k řešení krize jako proces vyžadující vzájemnou spolupráci orgánů pro řešení krize na jedné straně a samotnými institucemi, respektive jejich skupinami na straně druhé.
Vzhledem k tomu, že většina českého bankovního sektoru spadá do celků, pro které je skupinovou autoritou pro řešení krize Jednotný výbor pro řešení krizí (SRB) a vzájemnému souladu cílů a požadavků SRB a ČNB, se ČNB rozhodla využít očekávání SRB, publikované v rámci dokumentu „Expectations for Banks“ (EfB) a následně doplněné o detailnější popis, jako příslušnou hodnotící normu pro tuto oblast.
Tímto rozhodnutím se obecně stávají očekávání SRB definovaná v rámci dokumentu EfB (a současných či budoucích navazujících materiálů) rovněž očekáváními ČNB a jejich (s)plnění představuje cílový stav, kdy bude možné považovat instituce a skupiny za způsobilé k řešení krize.
Dokument EfB představuje sedm rozměrů pro hodnocení způsobilosti k řešení krize, které ČNB postupně analyzuje a v případě potřeby je doplňuje o vhodný výklad či bližší specifikaci s tím, že pro tuto chvíli takové doplnění, nebo specifikaci provedla pro oblasti:
- Řídící a kontrolní mechanismy
- Kapacita pro absorpci ztráty a rekapitalizaci
- Provozní kontinuita při řešení krize a přístup k FMI službám
ČNB dále očekává, že proces budování způsobilosti se rozprostře do několika následujících let, ve kterých ČNB doplní výklad či bližší specifikaci rovněž pro zbylé oblasti hodnocení způsobilosti k řešení krize.
Plné znění přístupu ČNB k hodnocení způsobilosti k řešení krize je dostupné ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.