ČNB: Silné ověření uživatele u plateb kartou na internetu od 1. 1. 2021

04.01.2021 13:30 | Zprávy

Platby kartou na internetu jsou jedním z nejčastějších způsobů úhrady za zboží či služby. Na bezpečnost těchto plateb je kladen v Evropské unii velký důraz a trendy jsou průběžně sledovány pro celou EU Evropskou centrální bankou. Jedním z cílů legislativy v oblasti platebního styku je proto maximálně snižovat riziko zneužití platebních karet a předejít podvodům.

ČNB:  Silné ověření uživatele u plateb kartou na internetu od 1. 1. 2021
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Jedním ze způsobů dosažení větší bezpečnosti plateb, je silné, minimálně dvoufaktorové ověření uživatele.[1] Při silném ověření uživatele vydavatel karty prověřuje, že platbu zadal skutečně klient prostřednictvím ověření nejméně dvou na sobě nezávislých prvků, které jsou pro klienta jedinečné. Prakticky jde o kombinaci prvků z kategorie držení/vlastnictví (tj. něčeho, co klient má, například mobilní telefon), kategorie znalosti (tj. něčeho, co klient ví, např. heslo či PIN) a kategorie inherence/biometrie (tj. něčeho, co klient je, což klient potvrzuje např. otiskem prstu, či prostřednictvím rozpoznání obličeje).

Silně ověřovat uživatele začala během let 2019 a 2020 u karetních plateb na internetu většina tuzemských poskytovatelů platebních služeb (banky, platební instituce, apod.). Od 1. 1. 2021 by k silnému ověření uživatele u plateb kartou na internetu měli přistoupit všichni poskytovatelé platebních služeb (dále jen „poskytovatelé“), a rovněž další subjekty podílející se na zpracování platební transakce (vč. obchodníků a provozovatelů platebních bran, provozovatelů karetních schémat atd.). Pro klienty, kteří již ověřují platby prostřednictvím autentizační mobilní aplikace (často nazvané jako „klíč“), nenastanou ve způsobu ověření změny, i nadále budou ověřováni prostřednictvím faktoru držení (mobilní aplikace v konkrétním mobilním telefonu) a biometrie (otisku prstu, skenu obličeje) či znalosti (hesla).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České energetické závody: Dar dobrovolným hasičů

20:16 České energetické závody: Dar dobrovolným hasičů

Důvod k radosti mají dobrovolní hasiči z SDH Telnice. U příležitosti svého zítřejšího (22.2.) plesu …