Do oběhu se dostane 4 700 mincí v běžném a 8 800 ve špičkovém (proof) provedení. Varianty mince, jejíž výtvarnou podobu navrhnul Asamat Baltaev, se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.
Aleš Hrdlička se narodil 29. března 1869 v Humpolci jako Alois Ferdinand Hrdlička. Jméno si nechal úředně změnit v dospělosti podle přezdívky z dětství. Většinu života prožil v USA, kam se jeho rodina přestěhovala kvůli hospodářské krizi, když mu bylo 13 let. Vždy byl však českým vlastencem a podporoval české emigranty v USA. Přestože vystudoval lékařství, jeho životním posláním se stala antropologie. Založil Antropologické oddělení Národního muzea USA a svou vědeckou činnost soustředil na vysvětlení původu amerických Indiánů. Dokázal, že američtí Indiáni mají asijský původ a přišli na tento kontinent severní cestou přes Kamčatku a Beringovu úžinu.
Na lícní straně dvousetkoruny připomínající tohoto českého antropologa je stylizované zobrazení vývojových fází člověka se třemi překrývajícími se portréty z profilu. Po obvodu mince je v neuzavřeném opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a při pravém spodním okraji mince je umístěna nominální hodnota 200 Kč.
Na rubové straně stříbrné mince je portrét Aleše Hrdličky s jeho jménem v neuzavřeném opisu. Při pravém spodním okraji mince jsou umístěny letopočty „1869“ a „2019“ a indiánská čelenka odkazující na jeho vědeckou práci.
Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.
Mince s motivem antropologa Aleše Hrdličky patří mezi 21 pamětních stříbrných dvousetkorun, které v rámci emisního plánu ČNB na léta 2016–2020 připomínají výročí významných osobností a důležitých událostí českých dějin. Dalším počinem bude pamětní stříbrná mince ke 100. výročí sestrojení prvního letadla československé výroby Bohemia B-5, kterou ČNB vydá 24. dubna 2019.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva