ČNB: Stříbrná pětisetkoruna k výročí 100 let od schválení československé ústavy

26.02.2020 8:36 | Zprávy

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky. Autorem jejího návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Mince nese nominální hodnotu 500 korun a v prodeji bude od středy 26. února 2020.

ČNB: Stříbrná pětisetkoruna k výročí 100 let od schválení československé ústavy
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

„My, národ Československý, chtějíce upevniti dokonalou jednotu národa, zavésti spravedlivé řády v republice, zajistiti pokojný rozvoj domoviny československé, prospěti obecnému blahu všech občanů tohoto státu a zabezpečiti požehnání svobody příštím pokolením, přijali jsme ve svém Národním shromáždění dne 29. února 1920 Ústavu pro Československou republiku, jejíž znění následuje,“ stojí v preambuli ústavní listiny Československé republiky, která byla přijata po mnohahodinovém jednání.

Československo se díky ní mělo stát demokratickou republikou, kde byl zdrojem veškeré moci ve státě lid. Ústavní listina zároveň poprvé zakotvila ústavní soud jako výlučnou specializovanou soudní instituci pro kontrolu již vyhlášených a tedy platných zákonů z hlediska jejich souladu s ústavou jakožto normou nejvyšší.

Pětisetkoruna, která toto stoleté výročí připomíná, je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydává se ve dvojím provedení. Mincí špičkové (proof) kvality, které se vyznačují vysoce leštěným provedením, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA, bude emitováno 10 600 kusů. V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou vydá ČNB 5 500 kusů mincí.

Autorem mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jeho návrh vybrala bankovní rada k realizaci na základě doporučení komise pro posuzování návrhů, a to za zajímavé propojení originální knižní vazby československé ústavy z roku 1920 se vstupním portálem Ústavního soudu a dále za krásné provedení středního státního znaku.

Právě střední státní znak dominuje lícní straně mince, kde je doplněn motivem části zmíněné knižní vazby tehdejší ústavy. Do horní části mince je pak umístěn text ČESKÁ REPUBLIKA, pod nímž se nachází nominální hodnota 500 Kč. Značka České mincovny je vyražena při pravém okraji mince.

Na rubové straně pětisetkoruny se částečný motiv originální knižní vazby československé ústavy opakuje. V horní části mince je do něj nicméně zakomponován malý státní znak a ve spodní části pak vstupní portál budovy Ústavního soudu v Brně. Uprostřed rubové strany jsou ve čtyřech řádcích texty ČESKOSLOVENSKÁ ÚSTAVA, ÚSTAVNÍ SOUD a 1920–2020. Vpravo od vstupního portálu jsou umístěny iniciály autora, písmena F a Z.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Pětisetkoruna ke 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky je v pořadí třetí letošní pamětní mincí vydávanou Českou národní bankou. Emisní plán ČNB na léta 2016–2020 počítá pro letošní rok ještě se třemi emisemi stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč a dvěma emisemi zlatých mincí s nominálem 5 000 Kč. Příští emisí bude právě zlatá pětitisícikoruna z cyklu Hrady. Tato mince s motivem hradu Bečova nad Teplou bude emitována 26. května 2020.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Nejnebezpečnější problémy v únikových cestách jsou nenápadné

19:39 HZS ČR: Nejnebezpečnější problémy v únikových cestách jsou nenápadné

Únikové cesty jsou v případě, že v budově vypukne požár, mnohdy jedinou nadějí na záchranu. Zároveň …