ČOI: Mimosoudní řešení sporů nepotřebuje souhlas podnikatele

14.07.2016 12:23 | Zprávy

Česká obchodní inspekce zaznamenala v posledních dnech mylné informace v médiích, že „prodávající má povinnost se k návrhu do 15 dnů vyjádřit a oznámit, jestli se řízení zúčastní“.

ČOI: Mimosoudní řešení sporů nepotřebuje souhlas podnikatele
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Byla to pouze jedna z variant možností novely zákona o ochraně spotřebitele v souvislosti s mimosoudním řešením sporů, která však nikdy neplatila a neplatí. Naopak podnikatel „má povinnost do 15 pracovních dnů od vyrozumění poskytnout ČOI své vyjádření“ (jinak se vystavuje sankci 1 000 000 Kč).

Za prvních 5 měsíců (od začátku platnosti 1. února 2016) eviduje Česká obchodní inspekce 1269 žádostí o zahájení mimosoudního řešení sporů. Z toho 187 bylo úspěšně ukončeno dohodou obou stran. 217 ukončeno uplynutím lhůty (tedy k dohodě strany nedospěly). Odmítnuto z naší strany bylo 169 žádostí. 

Důvody odmítnutí byly nejčastěji tyto:

• Navrhovatel nebyl spotřebitel.
• ČOI nebyla věcně příslušným subjektem pro mimosoudní řešení spotřebitelského sporu.
• Návrh byl podán po uplynutí lhůty 1 roku od uplatnění práva u prodávajícího poprvé.
• Návrh nebyl podepsán, přestože byl spotřebitel požádán o podepsání návrhu.
• Návrh nebyl doplněn, přestože byl spotřebitel vyzván k doplnění návrhu a dodání podkladů, které dokazují jeho tvrzení.
• Návrh byl zjevně bezdůvodný.
• Ve sporu již rozhodoval soud.

Nejčastěji se žádosti o zahájení mimosoudního řešení sporů týkají neuznané reklamace spotřebního zboží, problémů v e-commerci, sporů ze služeb (smlouvy o dílo, cestovní smlouvy, pojišťovnictví).

Upozornění pro podnikatele:

Česká obchodní inspekce připomíná podnikatelům, že mají povinnost poskytnout vyrozumění na výzvu oddělení mimosoudního řešení sporů při ČOI do 15 pracovních dnů, jinak se vystavují sankci 1 000 000 Kč.

Nově od 1. května platí také povinnost informovat o mimosoudním řešení sporů. Je to v aktuální době častý nedostatek e-shopů v jejich informačních povinnostech. Veškeré potřebné informace a rady Česká obchodní inspekce uvádí na svých www stránkách v sekci pro podnikatele, stejně tak informace k nové povinnosti, která platí od 1. května letošního roku, je možné získat na stránkách ČOI, konkrétně zde. Nesplněním této povinnosti se podnikatel také vystavuje sankci až do výše 1 000 000 Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Foltýn

Chápu vás dobře nebo docela ostře kritizujete Foltýna, za kterým stojí tato vláda? Pro mě je šok, že by někdo, kdo je v ODS kritizoval něco, co tato vláda udělá. A obecně, co si vlastně myslíte o celé té snaze vlády vnutit lidem její názory a jakékoliv jiné eliminovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Rada pro výzkum, vývoj a inovace zahájí jednání o rozpočtu na vědu a výzkum 2026+

11:27 Úřad vlády: Rada pro výzkum, vývoj a inovace zahájí jednání o rozpočtu na vědu a výzkum 2026+

V pátek 31. ledna 2025 se v prostorách Strakovy akademie uskutečnilo první letošní zasedání Rady pro…