ČOI: Nejasný původ hraček zvyšuje riziko

07.08.2016 10:37 | Zprávy

Přes opakované kontroly prodejců hraček bylo i v 1. čtvrtletí 2016 inspektory ČOI prokázáno časté porušení zákona. Uskutečnilo se celkem 501 kontrol a bylo zjištěno 282 porušení platných předpisů, za která bylo uloženo 220 pokut v celkové hodnotě 1 793 000 korun.

ČOI: Nejasný původ hraček zvyšuje riziko
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Z toho ve 199 případech (tj. téměř ve 40 %) se jednalo o porušení zákona o technických požadavcích na výrobky a ČOI za tato porušení uložila pokuty ve výši 846 000 korun.  Rovněž byl vydán zákaz prodeje na 6178 kusů hraček v celkové hodnotě 283 277 korun. „Bohužel se na trhu stále nacházejí výrobky, které nesplňují požadavky právních předpisů. Výsledky kontrol naznačují, že je nutné věnovat nejen ze strany kontrolního orgánu, ale i ze strany spotřebitelů zvýšenou pozornost tomu, zda jsou na nabízené hračce nebo jejím obalu uvedeny údaje, které jasně identifikují jejího výrobce či dovozce. Anonymní hračky nejen že nesplňují požadavky pro uvedení na trh, ale mohou představovat i riziko z hlediska plnění základních požadavků, které jsou na tyto výrobky evropskou legislativou kladeny.“ řekl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce provedla v období od 1. ledna do 31. března 2016 celkem 501 kontrol hraček určených pro děti ve věku od 0 do 14 let, při nichž bylo zjištěno porušení platných předpisů v 282 případech. Z tohoto počtu byl ve 199 případech (tj. 39, 7 %) porušen zákon o technických požadavcích na výrobky (zákon č. 22/1997 Sb.). Kontrolovány byly jak prodejny specializované či smíšené, tak internetové obchody, ale i distributoři a dovozci hraček.

Výsledky kontrol hraček pro děti od 0 do 14 let – 1. čtvrtletí 2016  

 

Inspektorát

počet kontrol

kontroly se zjištěním

počet kontrol se zjištěným porušením zák. č. 22/1997 Sb., § 13 odst. 9

 
 

Středočeský a Hl. město Praha

73

40

35

 

Jihočeský a Vysočina

60

34

21

 

Plzeňský a Karlovarský

129

76

36

 

Ústecký a Liberecký

110

65

56

 

Královéhradecký a Pardubický

22

9

8

 

Jihomoravský a Zlínský

64

26

15

 

Moravskoslezský a Olomoucký

43

32

28

 

Celkem

501

282

199

 

Inspektoři České obchodní inspekce v uvedeném období kontrolovali průvodní dokumentaci a informace, kterou mají hračky podle právních předpisů obsahovat. Zajímali se o to, zdali jsou pro kupující dostupné informace o výrobci nebo dovozci, tak aby byl vysledovatelný původ hraček, dále kontrolovali, zdali jsou hračky jako povinné výrobky označeny značkou shody CE.  Kontroly byly zaměřeny rovněž na bezpečnost hraček. V rámci mezinárodního dozorového projektu společnosti PROSAFE bylo v 1. čtvrtletí 2016 odebráno v tuzemských obchodech k ověření bezpečnosti 27 různých modelů akustických hraček, u nichž probíhá ověření, zda svými akustickými parametry vyhovují požadavkům nařízení vlády č. 86/2011 Sb.

Zjištěné nedostatky:

1) Do databáze nebezpečných výrobků RAPEX byly oznámeny tyto hračky:

a) koloběžka „Scooter Jrl“ – obsahuje nekryté plochy a nebezpečné mezery mezi pohybujícími se částmi, byla zjištěna nedostatečná pevnost řídítek (hrozí jejich zborcení)

b) kytička na solární baterii – u hračky hrozí nebezpečí oddělení magnetů a v případě jejich spolknutí dítětem by mohlo dojít k vážným zdravotním problémům

c) dětské chrastítko  - hračka nevyhověla při zkoušce tahem, při zkoušce odolnosti proti nárazu a zkoušce tlakem – při zkouškách došlo k porušení všech částí výrobku a uvolněné části se celé vešly do zkušebního válce pro malé části  

Na uvedené hračky byl vydán zákaz distribuce a stažení výrobků z trhu.

2) V distribuci výrobků byly zjištěny výrobky, u nich chyběly informace o výrobci či dovozci hraček, dále u nich nebyly uvedeny informace pro spotřebitele či důvody pro případná omezení, pokud hračky nejsou vhodné pro určitou věkovou skupinu dětí, případně tyto informace nebyly uvedeny v českém jazyce.

Uložené sankce

Česká obchodní inspekce provedla za uvedené období celkem 501 kontrol a zjistila při nich 282 porušení, za která uložila 220 pokut v celkové hodnotě 1 793 000 korun. Z toho ve 199 případech se jednalo o porušení zákona o technických požadavcích na výrobky, za které bylo uloženo 139 pokut v celkové výši 846 000 korun. Rovněž byl vydán zákaz prodeje na 450 typů hraček v celkovém počtu 6178 kusů a v celkové hodnotě 283 277 korun.

Závěr

I přes průběžně probíhající kontroly hraček se na trhu stále nacházejí výrobky, které nesplňují požadavky právních předpisů, kdy prodejci nabízejí hračky s chybějícími identifikačními údaji o výrobci nebo dovozci, či na hračkách chybí varovná upozornění nebo informace pro jakou věkovou skupinu jsou hračky určeny.  

Co je označení CE?

Připojením označení CE výrobce hračky dává na srozuměnou, že nese odpovědnost za shodu hračky se všemi příslušnými požadavky stanovenými v harmonizačních právních předpisech Společenství, které upravují jeho připojování.

Označení CE je jediné označení osvědčující shodu hračky s výše uvedenými předpisy. Pokud dojde k uvedení na trh hračky bez tohoto označení, je porušena povinnost výrobce stanovená v nařízení vlády č. 86/2011 Sb.

Grafická podoba označení CE je dána Nařízením EP a Rady č. 765/2008 a musí být dle konkrétních požadavků příslušného NV umístěna buď přímo na výrobku, případně na jeho obalu, uživatelském manuálu, či na záručním listu. Označení CE musí být umístěno viditelně, čitelně a nesmazatelně a je zakázáno používat jakékoliv značky, které s ním lze zaměnit.

Zároveň značka shody neznamená, že výrobek byl vyroben v EU a není značkou kvality. Ne všechny výrobky musí být označeny CE, ale pouze ty kategorie výrobků, pro které označení CE stanoví příslušná směrnice nebo nařízení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Tříkolejný most na pražské Výtoni má svého projektanta

13:34 Správa železnic: Tříkolejný most na pražské Výtoni má svého projektanta

Příprava kapacitního přemostění Vltavy na pražské Výtoni postoupila do další fáze, Správa železnic v…