Centrová léčba probíhá ambulantně i hospitalizací, převažuje ale léčba v nemocnicích. Podle předběžných výsledků vyšly centrové léky v rámci nemocnic v roce 2018 na více než 1,6 miliardy korun, zatímco v rámci ambulantní péče na 230 milionů korun. V obou případech se jedná o nárůst výdajů oproti loňskému roku – hospitalizace o 1,15 % a ambulantní léčba o 1,27 %. Celkově se výdaje na centrovou léčbu navýšily za poslední dva roky o 1,26 %, což představuje částku téměř 400 milionů korun. „Nárůst nákladů je způsoben zejména zařazováním stále novějších a dražších léčiv a léčebných postupů. Zhruba 90 % centrových léků tvoří biologická léčba. Zlepšila se také diagnostika záchytu nádorů v časnějším stádiu, kdy je šance na vyléčení vyšší. Právě nádorová onemocnění jsou jedna z nejčastějších, na která se léčba aplikuje,“ vysvětluje tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.
Náklady na centrovou léčbu v letech 2016–2018 Nákladnost centrové léčby je patrná i ve statistikách nejnákladnějších pojištěnců. V roce 2017 vydala pojišťovna nejvyšší částku 50,6 milionu korun na pacienta s hemofilií. Druhým nejdražším pacientem byl také hemofilik a pojišťovna za jeho léčbu zaplatila 22,3 milionu korun. Celkově vydala pojišťovna za 20 nejnákladnějších léčeb téměř 236 milionů korun a vedle hemofilie převažovaly metabolické poruchy a leukemie.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,2 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má 110 poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní programy plné výhod, slev a bonusů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva