Průvodkyněmi masopustního reje v přímém přenosu budou Iva Piskalová a Kateřina Huberová z Českého rozhlasu Ostrava. „Před velikonočním půstem si dopřejeme i dobrého jídla. Ne nadarmo se v tomto čase koná nejvíce zabíjaček. I v Dřevěném městečku se potkají řezníci a budou soutěžit o nejlepší klobásku a tlačenku,“ říká jedna z moderátorek Kateřina Huberová.
Dvouhodinový přímý přenos z valašského Masopustu naladí posluchači Českého rozhlasu Ostrava a Českého rozhlasu Olomouc v sobotu 22. února od 10.00 hodin na těchto frekvencích. Přímý přenos lze poslouchat také přes internet na iRadio a Play.cz.
MASOPUST
Tento lidový svátek byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil v posledních dnech masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank nebo také končiny. Masopust začínal už svátkem Tří králů a pokračoval až k Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. O masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti, které neodmyslitelně patřily do jídelníčku tohoto období. Typickou součástí závěru masopustu byly obřadní obchůzky a rej maškar.
„Obyčejů a zvyků v poslední masopustní dny bylo mnoho, každá vesnice - každý kraj byly něčím odlišné, měly svá specifika. Všude se ale období radostí a rozverností uzavíralo závěrečnou večerní zábavou, na kterou často zvala muzika vyhrávající na návsi,“ vysvětluje mluvčí Valašského muzea v přírodě Petra Valíčková.
Zábava byla spojena s pochováváním basy, kdy po parodii pohřbu byla za „velkého“ pláče vynesena basa či figurína ze sálu a slavnostně „pohřbena“. To vše na znamení, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva